جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 573
  • بازدید دیروز : 1269
  • بازدید این ماه : 8917
عناوین مهم خبری :
محمد رضا مطبوع ریاحی
مسئول بیولوژیک آبخیزداری


بخشی از طرح های اجرایی آبخیزداری در قالب عملیات کشت گیاهی ( بیولوژیکی ) با اهداف کلی گسترش پوشش گیاهی و حفاظت خاک می باشد و معمولاً با مشارکت آبخیزنشینان انجام می پذیرد .
توجه به درختکاری و پوشش گیاهی امری است الزامی و حفاظت از درختان یکی از وظایفی است که آبخیزنشینان باید از آن اطلاع و آگاهی داشته باشند .
عملیات بیولوژیکی آبخیزداری به چند روش قابل اجرا می باشد :
نهالکاری
بذرکاری
علوفه کاری
کپه کاری

زندگی میلیون ها نفر از مردم کره زمین به درختان وابسته است . درختان نقش  عمده ای در تولید غذا تامین علوفه و سوخت دارند . درختان سهم چشمگیری در نحوه  اشتغال و منابع جوامع روستایی کشورهای توسعه نیافته دارا می باشند .
      آب و باد  به طور  دائم  خاک را در معرض فرسایش قرارمی دهند. یعنی در هر سال سبب جابجایی میلیارد ها تن خاک زراعی می گردند. کشاورزان دراثر بروز فرسایش خاک حاصلخیز خود را از دست می دهند.

روش نهالکاری در آبخیزداری
 کاشت تلفیقی
کاشت نهال یا بذر در گودهای احداثی


کاشت تلفیقی :
پس از اجرای پروژه های مکانیکی لازم است که عملیات بیولوژیک از جمله نهالکاری در محدوده آن ها اجرا گردد. به عنوان مثال در پخش سیلاب ها ، بانکت ها ، پشت بندهای سنگ و سیمان و بند های خاکی می توان عملیات تلفیقی انجام داد . ( پخش سیلاب حسین آباد خور، بانکت های صادقیه فریدونشهر  بند های خاکی سیبک  فریدونشهر بندهای رسوبگیر گلپایگان ، کاشت اکالیپتوس در سرآسیاب نطنز)
    نحوه کار بدین صورت است که در دیواره های پخش سیلاب ها و یا محل هایی که قابل کاشت باشند نهالکاری انجام می گیرد و یکی دوسال آبیاری انجام می گیرد و سالهای بعد آبی که وارد پخش سیلاب می گردد نیاز آبی گیاه را تامین می نماید .

 
کاشت نهال در گودهای احداثی :
در عرصه هایی که دارای فرسایش شیاری و دارای شیب باشد گودهایی احداث می گردند و نهال بادام در پاییز کشت می گردند.( بادامکاری در قلعه حوض نجف آباد )فایده های درختان :
تهیه غذا : درختان در تهیه مواد غذایی ارزش و اهمیت زیادی دارند بسیاری از میوه ها که در تغذیه انسان نقش اساسی دارند از درختان به دست می آید.
کم کردن آلودگی هوا : درختان بهترین وسیله برای تصفیه هوا هستند . درختان به راحتی گازکربنیک و آلودگی های هوا را جذب می کنند و به جای آن اکسیژن آزاد می سازند .علاوه بر آن درختان وسیله ای برای جذب گرد و خاک و مواد سمی هوا هستند . دانشمندان با آزمایش ثابت کرده اند هر هکتار جنگل 2 تا 4 تن گرد و خاک هوا را گرفته و هوا را پاک و تمیز می کند.
زیباسازی محیط : درختان دارای چشم انداز ومنظره زیبایی هستند این چشم اندازها در آسایش و آرامش روحی و سمی افراد تاثیر بسزایی دارند وجود درختان در اطراف زمین های کساورزی ، دامنه کوهستان ها در کنار               رودخانه ها و اطراف خیابان ها و جاده ها محیط را تغییر داده و باعث زیبایی آن می شود .
جلوگیری از فرسایش خاک : آب و باد بطور دائم خاک را فرسایش می دهند و در نتیجه هر ساله میلیاردها تن خاک سطحی زمین را جابجا می کنند با عمل فرسایش خاک حاصلخیز از دسترس و فایده رسانی خارج می شود .درختان و درختچه ها می توانند مانع فرسایش خاک شده و از آن نگهداری کنند با استفاده از درختان بازسازی پوشش گیاهی انجام می گیرد و قسمت های زیادی از زمین های کشاورزی در مناطق خشک نیز حفاظت می شوند .
به وجود آمدن بادشکن : با کاشت درختان در اطراف مزرعه ها می توان سرعت و شدت باد را کم کرده و در نتیجه از تبخیر شدید آب ، گیاهان و سطح خاک مزرعه جلوگیری می شود و تولید محصول زیاد خواهد شد .
تهیه مواد اولیه کارخانه های صنایع چوب
الف : درختکاری با نهال
تهیه نهال : در این روش از نهالهایی که قبلاً در نهالستان یا خزانه تهیه شده اند استفاده می شود یک نهالستان خوب باید از آفات و بیماریهای گیاهی به دور باشد اگر آفت و یا بیماری در آن دیده شود خیلی زود باید آنرا از بین ببرید خاک نهالستان باید کامل و سرشار از مواد غذایی باشد .
آماده کردن محل کاشت : پس از تعیین محل کاشت درختان با توجه به عمق و نوع خاک و اندازه های ریشه نهال در محل مورد نظر گودالی کنده می شود هر چه خاک بد و کم عمق باشد و هر چه ریشه نهال بزرگتر باشد اندازه های گودال نیز باید بزرگتر باشد .
      برای درختان گردو ابعاد 1×1×1 متر می باشد و برای درختان دیگر 80×60×80 سانتی متر می باشد
 
درآوردن نهال از زمین نهالستان : درآوردن نهال از نهالستان و منتقل کردن آن به محل اصلی کاشت کار بسیار مهمی است و به دقت فراوان نیاز دارد زیرا ممکن است قسمتی از اعضای نهال به خصوص ریشه ها آسیب ببیند .
        هیچ وقت نباید برای درآوردن نهال از زمین آن را بکشید بلکه باید طوری عمل کنید که ریشه ها به طور کامل سالم بمانند این کار باید در دوره زمان استراحت نهال یعنی زمستان هنگامی که خاک تا حدودی نمناک و هوا آرام و بدون باد است انجام گیرد .
        خصوصیات یک نهال خوب :
       یک نهال خوب باید خصوصیات زیر را داشته باشد .
       ریشه فراوانی داشته باشد .
       سانه آن مستقیم و بدون انشعاب باشد .
       تاج آن طبیعی و انشعاب داشته باشد .
       پوست نهال شاداب و آبدار باشد .
       بریدگی در ریشه نباشد .
       تنه نهال زخم نباشد .
زمان کاشت نهال :
               بطور کلی زمانی نهال کاشته می شود که در حال استراحت می باشد دوره استراحت از زمان ریختن برگها شروع می شود با توجه به سردی و گرمی آب و هوای منطقه های مختلف از آذرماه تا فروردین می باشد . بهترین زمان در استان اصفهان نیمه دوم آذرماه است .
محل کاشت نهال :
   هنگامی که نهال را از زمین نهالستان بیرون میاورند ممکن است تعدادی از ریشه های آن زخمی شود هنگام کاشتن نهال در محل اصلی باید با قیچی باغبانی ریشه های زخمی را هرس کنید و شکل مناسب به ریشه ها بدهید . پس از هرس ریشه ها و پیش از گذاشتن نهال درداخل گودال بهتر است ریشه ها را در محلول پهن تازه گاو و خاک رس و آب که قبلاً در ظرفی تهیه شده فرو کنید و سپس آنرا بکارید .
   برای کاشت نهال ابتدا مقداری خاک مرغوب کف گودال بریزید بعد نهال را روی آن قرار دهید بطوریکه نهال در وسط و ریشه در اطراف پخش شوند و نهال به حال طبیعی در گودال قرار گیرد سپس روی ریشه را کم کم با مخلوطی از خاک مرغوب پر کنید .
    در محلهایی که باد شدید است از قیم برای نگهداری نهال استفاده می شود .

هنگام کاشت نهال ,
ریشه ها نباید بیرون خاک بمانندریشه های نهال نبایدبیش از حد زیر خاک قرار داده شود


    هنگام کاشت نهال  ریشه ها نباید در هم پیچیده و ناصاف باشد

  در گودال کاشت نهال نباید سنگ های بزرگ وجود داشته باشد.

بازدید : 11118
24 اسفند 1392 ساعت 12:13 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

سنگ غصبی به کار رفته در بنای خانه ، گرو ویرانی آن است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک