جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1964
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1964
عناوین مهم خبری :
بحران   تخریب 7 هزار هکتار از عرصه های گیاهی دشت سگزی در اصفهان
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان  در مراسم 27 خرداد  ، روز جهانی مقابله با بیابان زایی که در ورزنه  برگزار شد با اشاره به افتتاح همزمان طرح ترسیب کربن با روز مقابله  جهانی با بیابان زایی گفت که با توجه به این که استان اصفهان و منطقه شرق کمبود  آب شیرین را تجربه  می کنند  و تا هفتاد  سال آینده منابع  آب زیر زمینی در ایران از بین می رود فقط ما میتوانیم متکی به آب رودخانه های جاری باشیم ، پس لازم است تا طرح های کشاورزی را با رویکرد های جدیدی اجرا نماییم که نیاز به منابع آب کمتری داشته باشد .عبد الرضا مهاجری چالش تغییر اقلیم ، وجود گاز های گلخانه ای مخرب  ، که باعث گرمی هوا می شود ، خشکسالی های طولانی ، خشکی منابع آب را از دیگر موارد خطرات زیست محیطی دانست و افزود : در حال حاضر بیابان زایی چالش قرن اخیر است . و بسیاری از فعالیت های بشر باعث می شود که طبیعت از حالت پایداری خارج شده و به سمت تخریب منابع طبیعی پیش رود . وی اضافه کرد استان اصفهان 10/7 میلیون هکتار وسعت دارد  که  30% وسعت آنرا مناطق بیابانی تشکیل می دهد .


وی با اشاره به آمار جهانی ادامه داد  در جهان 4/ 1  میلیارد هکتار اراضی بیابانی وجود دارد که در کشور ما این میزان به 32 میلیون هکتار می رسد  و در استان اصفهان 3 میلیون و 200 هزار هکتار عرصه  بیابانی وجود دارد  که 30 % عرصه های استان  را شامل می شود . مهاجری ادامه داد در دنیا به ازای هر نفر دو هکتار بیابان و در ایران نیم هکتار  بیابان وجود دارد و در اصفهان 66 %  هکتار به ازاء هر نفر بیابانی است .
 معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان  تاکید کرد : آنچه که امروز بیشترین در صد عوامل بیابانزایی را به خود اختصاص می دهد  چرای مفرط دام ، همچنین بهره برداری غیر اصولی از معادن است که در استان  اصفهان بیشترین معضل کانون های فرسایش بادی توسط همین بهره برداران غیر اصولی معادن بوجود آمده است . وی گفت  در اصفهان  یک میلیون و نود هزار هکتار  کانون های فرسایش بادی وجود دارد  که عمده آن در دو کانون شامل منطقه شرق اصفهان و دشت سگزی ، جاده نایین انارک  است  . مهاجری افزود بررسی ها نشان داده  که در شرق اصفهان 7 هزار هکتار  از اراضی منابع طبیعی توسط معدن داران گچ  تخریب شده است  . این  در حالی است  که  در یک دوره چهل ساله در دشت سگزی 8 هزار هکتار نهالکاری اجرا شده  ،  اما توسعه  معادن 7 هزار هکتار تخریب عرصه داشته اند  که این موضوع  باید مورد توجه جدی مسولان قرار گیرد . وی گفت  بوته کنی از دیگر عوامل تخریب است که  باید برای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی مردم را به میدان بیاوریم و برای اصلاح و همچنین حفاظت از عرصه ها مردم را توجیه نماییم . وی بیان داشت با بودجه دولتی فقط می توانیم 1500 هکتار سالانه جنگل کاری نمود که با افزایش جمعیت و تغییر اکوسیستم نیاز داریم با کمک مردم  این میزان را مضاعف نماییم  . البته اجرای طرح ترسیب کربن ، حمایت از اکوتوریسم ، اختصاص پساب برای آبیاری از سوی مسوولین میتواند گام مهمی برای حفظ عرصه های کاشت و توسعه جنگلکاری باشد .
بازدید : 2033
28 خرداد 1393 ساعت 11:50 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

درباره افراد مطمئن براساس گمان داوری نمودن، از عدالت نیست. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک