جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2213
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65349
عناوین مهم خبری :
کاشت درخت در کشور تعطیل پذیر نیست

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره اهمیت هفته درختکاری گفت: در مناطق سردسیری از اسفندماه و در مناطق گرمسیری از آذرماه درختکاری را آغاز کرده‌ایم و کاشت درخت در کشور تعطیل‌پذیر نیست.
خسرو شهبازی روز سه شنبه و در آستانه روز درختکاری با کاشت یک اصله نهال به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: خوشبختانه امسال کشور از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار بود و میزان بارندگی بویژه در فصل پاییز بسیار مناسب بود و از این رو نهال‌کاری‌ها را با مشارکت مردم از چهاردهم آذرماه آغاز کرده و از این روز تا کنون بالغ بر 13 میلیون نهال در کشور کاشته است.
وی با بیان اینکه هفته درختکاری هر ساله از روز 15 تا 21 اسفندماه در کشور آغاز می‌شود این اقدام را نماد و سر آغاز یک اقدام همگانی در کشور دانست و افزود: خوشبختانه با توجه به اقلیم‌های مختلف و متنوع در کشور، کاشت نهال متناسب با شرایط آب و هوایی استان ها و مناطق در طول سال ادامه و استمرار دارد.

 

دکتر شهبازی به مردم و همیاران طبیعیت توصیه کرد: هنگام ورود به طبیعت هر یک از ما می توانیم با یک اقدام ساده و سنگ چین کردن دور یک درخت برای آن سامانه اّبگیر درست نماییم.
وی گفت: با توجه به قرار گرفتن کشور ایران در کمربند خشک و نیمه خشک هر میزان نهال در کشور کاشته شود باز نیز کم است زیرا درختان گرد و غبار و دی اکسید کربن موجود در فضا را جذب کرده و اکسیژن تولید می‌کنند.
این مسئول منابع‌طبیعی کشور در ادامه درباره کاشت درختان مثمر در عرصه‌های منابع طبیعی و اظهار نظرهایی که در پیرامون آن وجود دارد گفت: هیچ درختی در منابع طبیعی غیر مثمر نیست و همه درختان به اشکال مختلف ثمربخش هستند.
وی افزود: گونه‌هایی مثل بادام، انجیر، گلابی وحشی، کنار، اکالیپتوس، بنه و بلوط از جمله درختان جنگلی مثمری هستند که همچنان می‌توان این درختان را در عرصه های مختلف کاشت و از میوه و ثمره آن بهره جست.

 

شهبازی در ادامه یادآوری کرد: نهال های مورد نیاز مردم در طول هفته درختکاری از سوی ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها توزیع می‌شود و سازمان جهاد استان ها نیز در طول این هفته نهال های میوه و یارانه دار برای باغات در اختیار مردم قرار می دهند.
شهبازی که با خبرگزاری صدا و سیما سخن می گفت: در خاتمه از افتتاح 863 پروژه آبخیزداری، مرتعداری، بیابان زدایی و جنگل‌کاری با اعتباری معادل 442 میلیارد تومان در هفته منابع طبیعی خبر داد و یادآور شد: در ایام دهه فجر امسال 499 پروژه منابع طبیعی به بهره‌برداری رسیده است. 

بازدید : 1744
15 اسفند 1398 ساعت 08:04 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

درباره افراد مطمئن براساس گمان داوری نمودن، از عدالت نیست. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک