جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3848
  • بازدید دیروز : 3530
  • بازدید این ماه : 145791
سطح جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت ایران به ۱۴.۳ میلیون هکتار رسید

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری، سطح جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشت کشور را ۱۴.۳ میلیون هکتار اعلام کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از فارس، کامران پورمقدم رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور به مناسبت «هفته منابع طبیعی و آبخیزداری»، گفت: بر اساس آخرین آمار نقشه‌های پوشش گیاهی و جنگلی سازمان جنگل‌ها در حال حاضر ۱۴.۳ میلیون هکتار جنگل (طبیعی و دست‌کاشت) در کشور وجود دارد که در مناطق مختلف کشور از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب پراکنده شده است.

وی با بیان اینکه این جنگل‌ها در ۵ ناحیه رویشی در کشور گسترش یافته است، گفت:  حدود ۲ میلیون هکتار جنگل در منطقه هیرکانی در شمال کشور (جنگل های خزری) وجود دارد و وسعت جنگل‌های زاگرس در غرب کشور نیز حدود ۶ میلیون هکتار  است.

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه در مناطق مرکزی و شرقی ایران وسعت جنگل‌های ایرانی و تورانی ۴ میلیون هکتار است، ادامه داد: وسعت جنگل‌ها در منطقه ارسباران نیز به صورت تخمینی ۱۶۰هزار هکتار برآورد می‌شود.

وی درباره جنگل‌های خلیج فارس و دریای عمان نیز گفت: این جنگل‌‌ها متاثر از اقلیم منطقه در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان است و  گسترش آن به  ۲ میلیون هکتار می‌رسد.

پور مقدم با بیان این که بر اساس ماده ۱۵ قانون افزایش بهره‌وری، سرانه پوشش گیاهی و جنگلی کشورمان باید از ۱۷ صدم  هکتار به ۲۵ صدم هکتار برسد؛ یعنی سرانه پوشش گیاهی و جنگلی باید از ۱۷۰۰ متر مربع به ۲۵۰۰ متر مربع افزایش یابد، اظهار کرد:  سرانه پوشش گیاهی و جنگلی باید براساس برنامه ۱۰ ساله به ۲۵۰۰ متر مربع افزایش یابد و خوشبختانه روند اجرای  این برنامه در سال ۹۷ و ۹۸ سرعت بیشتری گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین سطوح توسعه جنگل، جنگل‌کاری و نهال‌کاری در سال های ۹۷ و ۹۸  انجام شده است، یادآور شد: به دلیل توجه به مباحث آبخیزداری و مدیریت جامع حوزه آبخیز، اعتبار جامع برای مدیریت آبخیزها از صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده است.

پورمقدم یکی از اقدامات و رویکرد موثر در زمینه افزایش جنگل و درخت‌کاری را استفاده از مشارکت جوامع محلی در مدیریت جنگل‌ها عنوان کرد و گفت: باید از مشارکت مردمی در حفاظت جنگل‌ها نیز  به طور شایسته استفاده کنیم.

وی ادامه داد: تلاش داریم در سال‌های آینده جنگل‌کاری هر چه بیشتر با مشارکت مردم از جمله جوامع محلی و روستاییان انجام شود؛ در حال حاضر سازمان های مردم نهاد اعلام آمادگی کرده‌اند  و تفاهم‌نامه‌های مختلفی را سازمان جنگل ها با سایر دستگاه‌ها در قالب طرح «ملی نهضت سبز» منعقد کرده است.

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری با بیان اینکه در طرح ملی نهضت سبز، سازمان‌های دولتی و غیردولتی، بسیج، سپاه، آموزش و پرورش، هلال‌احمر، روحانیون و... حضور خواهند داشت، تاکید کرد: این گروها آمادگی خود را برای کاشت نهالی که سازمان جنگل ها در اختیارشان قرار خواهد داد، اعلام کرده‌اند.

پورمقدم افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، کاشت ۱۴ میلیون اصله نهال برای سال جاری هدفگذاری شده بود که بخش اعظم آن تاکنون انجام شده و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این هدفگذاری محقق شود.

بازدید : 312
19 اسفند 1398 ساعت 09:46 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

وارد عمل شدن بدون برنامه ریزی علت همه شکست هاست

آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک