جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3477
  • بازدید دیروز : 3530
  • بازدید این ماه : 145420
خور و بیابانک قابلیت اجرای ۲۰۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری دارد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک گفت: این شهرستان قابلیت اجرای طرح های آبخیزداری در سطح ۲۰۰ هزار هکتار را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایرنا- مهدی آخوند افزود: امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در شهرستان از محل صندوق توسعه ملی ۲۰ میلیارد و ۳۸۹ میلیون ریال اعتبار اختصاص یافت که این میزان پارسال بیش از ۶۰ میلیارد ریال بود.

وی گفت: امسال عملیات آبخیزداری در ۱۱۰هزار هکتار از حوضه های رودخانه گاز مهرجان، فراخ و جندق با اعتبار حدود ۳۰ میلیارد ریال هزینه، اجرا شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک ادامه داد: با اجرای این طرح ها حدود سه میلیون مترمکعب ظرفیت استحصال رواناب های سطحی افزایش می‌یابد.

آخوند با اشاره به ذخیره شدن آب در سازه های آبخیزداری شهرستان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۲۰میلیون مترمکعب آب در ۱۲ سازه آبخیزداری شهرستان در مناطق بازیاب، عروسان گلستان، گرمه، مهرجان، جندق، پخش سیلاب حسین آباد،حسن سوخته فرخی، چاهملک و بیاضه ذخیره شد.

وی با بیان اینکه تاکنون در شهرستان خور و بیابانک بیش از ۶۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است, افزود: با اجرای این طرح ها بیش از ۱۰میلیون متر مکعب سیلاب استحصال شد که نقش بسزایی در افزایش آبدهی چشمه ها و قنوات شهرستان داشت.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک بیان داشت: تاکنون در شهرستان خور و بیابانک ۶۰ طرح آبخیزداری با ۲۳ میلیون مترمکعب حجم آبگیری اجرا شد.

وی در ادامه به اجرای عملیات کپه کاری آنغوزه شیرین در مراتع خور و بیابانک اشاره کرد و گفت: این طرح با اعتبار یک میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی در حوزه آبخیز نوق آباد جندق اجرا شد.

آخوند تصریح کرد: این طرح با هدف غنی سازی پوشش گیاهی مراتع با کشت بذر آنغوزه انجام شده که به حفظ منابع آب و خاک و احیای مراتع و درآمدزایی خانوارهای بهره بردار کمک می کند.

وی گفت: آنغوزه, گیاه قیمتی ارزآور بسیار مهم اقتصادی است که علاوه بر بذر،کشته و شیره  آن نیز با خواص دارویی،صنعتی و دارای ارزش صادراتی است.

وی مساحت رویشگاه گیاه آنغوزه این شهرستان را صد هزار هکتار بیان کرد و افزود: مراتع زیرکشت آنغوزه شهرستان در مناطق جندق، روستاهای ایراج، بازیاب و عروسان کوره گز است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک با بیان اینکه ۶۰۰ هزار هکتار وسعت شهرستان خور و بیابانک را عرصه های بیابانی تشکیل می دهد، گفت: در این شهرستان شش کانون بحران فرسایش بادی به وسعت ۱۹۱ هزار و ۳۳۵ هکتار در مناطق گود جگارگ، چاهملک، فرخی، مصر، فرحزاد و جندق وجود دارد.

وی افزود: ۲ هزار هکتار از بیابان های غرب خور تا روستای چاهملک در تونل کانون بحران گرد و غبار قرار دارد.

آخوند بیان کرد: امسال با اعتبار حدود ۱۰ میلیارد ریال بیابان های این منطقه با بیش از ۱۸ هزار اصله گونه های تاغ و قره داغ و آتریپلکس نهال کاری شد.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات منابع طبیعی شهرستان در باره مقابله با ریزگردها و بیانزدایی ۱۵۰ هکتار نهالکاری و ۸۲ هکتار مدیریت رواناب در عرصه های ملی با اعتبار بیش ۱۰ میلیارد ریال بوده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خور و بیابانک ادامه داد: از وسعت یک میلیون و ۱۷۵ هزار هکتار شهرستان خور و بیابانک  ۶۰۰ هزار هکتار آن بیابان  که از این مساحت وسعتی بالغ بر ۶۲ هزار هکتار جنگل های دست کاشت و طبیعی، در جهت بیابانزدایی و تثبیت شن های روان ایجاد شده است.

آخوند با اشاره به توزیع نهال در هفته منابع طبیعی شهرستان افزود: در این راستا پنج هزار اصله نهال از نوع کاج، سرو، زیتون تلخ، سنجد و توت بین مردم توزیع شد.

شهرستان خور و بیابانک ۶۰۰ هزار هکتار بیابان، ۱۹۱ هزار و  ۳۳۵هکتار کانون بحران فرسایش بادی، ۵۰۰ هزار هکتار مرتع و ۲۰۰هزار هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.

شهرستان خور و بیابانک در ۴۲۰ کیلومتریشرق مرکز اصفهان قرار دارد.

بازدید : 379
24 اسفند 1398 ساعت 10:29 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آدمی ساخته ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز می اندیشیده است

آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک