جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 690
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 74590
عناوین مهم خبری :
بهره‌برداری از ۴۶ هزار هکتار پارک آبخیز در کشور
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با اشاره به اهمیت توسعه پارک آبخیز با هدف کاهش مخاطرات سیل بر سکونتگاه‌های شهری و روستایی و همچنین گسترش تفرجگاه‌های طبیعی در پیرامون مراکز جمعیتی، از بهره‌برداری از ۱۸ پارک آبخیز احداث شده به مساحت ۴۶ هزار هکتار در سطح کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، ابوالقاسم حسین پور در تبیین نقش پارک آبخیز در مدیریت حوزه‌های آبخیز مشرف بر کانون‌های جمعیتی بویژه در مناطق سیل‌خیز کشور گفت: پارک آبخیز در حقیقت نوعی پارک یا بوستان محسوب می‌شود که با استفاده از ظرفیت حوزه‌های آبخیز و موقعیت دره‌ها در مناطق کوهستانی و عمدتاً در پیرامون مراکز جمعیتی ایجاد می‌شوند. بهره‌گیری از ظرفیت مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای آبی از ویژگی‌های بارز اینگونه تفرجگاه‌هاست که با استفاده از سازه‌های آبخیزداری و آبخوانداری، به عنوان المان‌های ویژه پارک آبخیز اعم از ایجاد آبشار، احداث چکدم‌های متنوع متناسب با قابلیت و استعداد طبیعی حوضه، تراس‌بندی و بانکت توام با کاشت گونه های درختی و درختچه ای بومی سازگار با اقلیم منطقه با هدف بهره‌گیری از ظرفیت حوزه‌های آبخیز در توسعه بوم گردشگری و طبیعت گردی طراحی و ایجاد می‌شوند.
حسین‌پور، کاهش مخاطرات سیل و رسوب حوزه‌های آبخیز مشرف به سکونتگاه های شهری و روستایی، کمک به احیای پوشش گیاهی و شکل‌گیری کمربند سبز، ایجاد تفرجگاه در پیرامون مراکز جمعیتی و توسعه اکوتوریسم، آموزش و ترویج متدها و تکنیک‌های آبخیزداری و آبخوانداری و کمک به بهبود اقتصاد منطقه را از اهداف و کارکردهای اصلی احداث پارک آبخیز برشمرد.
مدیر کل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها با تاکید بر استفاده از ظرفیت سیلاب حوزه‌های آبخیز در توسعه تفرجگاه گفت: زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوانداری در برخی از حوزه‌های آبخیز مشرف به شهرها و روستاهای کشور ایجاد شده است که علاوه بر تحقق اهداف حفاظت آبخیز و پیشگیری از خسارات سیل، بعنوان تفرجگاه نیز مورد استفاده مردم قرار دارد. اما در این میان، ۱۸ مورد در سطح ۴۶۸۳۹ هکتار با استانداردهای پارک آبخیز شهری تکمیل و در دست بهره برداری است.
وی پارک آبخیز گردو در بالادست شهر اراک، پارک آبخیز گاوازنگ مشرف به شهر زنجان و پارک آبخیز ارغوان شهر ایلام را نمونه‌هایی از این دست نام برد و اضافه کرد؛ ۲۵ پارک آبخیز جدید در ۲۰ استان کشور نیز مراحل مکان‌یابی و جانمایی آن انجام و در دست بررسی و مطالعات تکمیلی قرار دارد.
حسین‌پور در پایان با توجه به کارکرد چند منظوره پارک آبخیز و ظرفیت مشارکت‌پذیری آن گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور آمادگی دارد در قالب ضوابط و مقررات با مشارکت شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بخش خصوصی نسبت به احداث پارک آبخیز و اعطای حق انتفاع و بهره‌برداری از آن مطابق قانون اقدام کند.
بازدید : 952
22 تیر 1399 ساعت 07:47 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و برزگترین تهیدستی، کم خردی و نادانی است (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک