جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 106
  • بازدید دیروز : 3424
  • بازدید این ماه : 26407
عناوین مهم خبری :
رئیس سازمان جنگل‌ها: حفظ منابع پایه از رسالت‌های بزرگ ماست

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: یکی از رسالت‌های بزرگ ما حفظ منابع‌ پایه به عنوان ثروت بین‌ نسلی است و خاک یکی از مهمترین این منابع است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مسعود منصور با حضور در شهرستان دورود استان لرستان و آیین بهره‌برداری از ۱۶ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار کشور با حضور رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس، افزود: برای حفظ خاک اقدامات متنوعی مثل اقدامات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی اجرا می‌شود و در حوزه بیولوژیکی، اقداماتی که علاوه بر حفظ خاک باعث افزایش اشتغال و تولید بشود اولویت دارد.
رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه بسیاری از اراضی کشور ما شیبدار و غیر مسطح هستند، گفت: این اراضی اگر به صورت دیم کم‌بازده بهره‌برداری شوند علاوه بر اینکه توجیه اقتصادی ندارند، فرسایش خاک را نیز به دنبال دارد، اما اگر با گونه‌های درختی یا گیاهان دارویی بهره‌برداری شوند هم فرسایش خاک کاهش می‌یابد و هم به تولید و اشتغال مردم محلی کمک کرده ایم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: از سال زراعی ۹۶ تا ۹۸، ۶۱ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده کشور احداث شده است و حاصل این اقدام ایجاد بیش از ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۱۸۳ هزار تن افزایش تولید می باشد.
وی اظهار داشت: در سال زراعی ۹۹-۹۸  نیز ایجاد ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ به این فعالیت اختصاص یافته که ۱۴ هزار هکتار آن گونه های درختی و باغی و ۲۴۰۰ هکتار کشت گیاهان دارویی است که با بهره برداری از این سطح نیز پنج هزار و ۶۱۰ شغل مستقیم و افزایش تولید ۴۸ هزار تنی محقق می شود.
وی با بیان اینکه عمده سرمایه گذاری ۳۳۷ میلیاردی این طرح را مردم و جوامع محلی با طرح‌های خوداجرایی انجام داده اند ادامه داد: مقرر است تا پایان دولت ۶۰ هزار هکتار دیگر به این رقم اضافه شود تا عملا ۲۰ هزار هکتار از تعهدی که در برنامه پیش بینی شده بود بیشتر شود.
رئیس سازمان جنگل‌ها در پایان با اشاره به بهره‌برداری ۱۶ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار در سطح کشور با دستور رئیس جمهور محترم، اظهار امیدواری که این اقدامات باعث سرسبزی و بهروزی ایران عزیزمان بشود.

وزیر جهاد کشاورزی: توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در جلوگیری از فرسایش خاک و سیل مؤثر است
وزیر جهاد کشاورزی نیز در مراسم بهره‌برداری طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی که از شهرستان مهریز استان یزد گزارش می‌داد گفت: اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در جلوگیری از فرسایش خاک و سیل و همچنین تثبیت روستائیان در منطقه و کمک به حفظ مراتع و جنگل ها موثر است.
دکتر کاظم خاوازی اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، ۸۶۰ هزار هکتار پتانسیل توسعه باغات در اراضی شیبدار کشور وجود دارد و امکان توسعه کشت گونه‌های مثمر گیاهی شامل انگور، بادام، انجیر،‌ گردو، فندق، انار، توت، گیاهان دارویی و سایر گونه های سازگار در این اراضی فراهم است.
وی با اشاره به این که اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است، یادآور شد: تاکنون این طرح در سطح ۳۱ هزار هکتار از اراضی اجرا شده و امروز ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار دیگر از این طرح به بهره برداری می رسد و تا پایان دولت تدبیر و امید اجرای توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در سطح ۶۰ هزار هکتار از اراضی هدفگذاری شده است.
وی افزود: این طرح، درآمد بسیار خوب با سرمایه گذاری پایین و  اشتغالزایی مناسبی دارد و از برنامه های اساسی وزارت جهاد کشاورزی است.


گفتنی است امروز طی مراسمی در استان‌های یزد، هرمزگان و لرستان که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، در راستای پویش ملی جهاد برای جهش تولید، بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، بهره برداری از ۵ طرح زیربنایی آب و خاک در مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره‌برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۳۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر با فرمان دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری آغاز شد.
 
 
بازدید : 758
4 مرداد 1399 ساعت 06:14 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

قلب ( دل ) حرم و خانه خداست . در خانه خدا کسی را غیر از او ساکن نکنید . امام صادق (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک