جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1967
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 75867
عناوین مهم خبری :
کرونا صادرات گیاهان دارویی کشور را حدود ۴۰ درصد کاهش داد

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری مقدار صادرات ۶ ماه نخست انواع گیاهان دارویی کشور را حدود ۴۵۰ تن اعلام کرد و گفت که این آمار به خاطر کرونا نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع و به نقل از ایرنا- ترحم بهزاد در چالوس افزود : سال گذشته از ۲ هزار و ۲۰۰ تن انواع گیاهان دارویی برداشت شده ، یکهزار و ۸۲۰ تن آن به ارزش بیش از ۱۵ میلیون یورو به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر شد.

وی با بیان این که برداشت گیاهان دارویی از سطح عرصه های منابع طبیعی کشور بتازگی به پایان رسید، ادامه داد : با وجود شیوع ویروس کرونا و نیز تشدید تحریم ها پیش بینی می‌شود تا پایان ۶ ماه دوم امسال مقدار صادرات گیاهان دارویی به حدود ۹۰۰ تن برسد.

هر ساله فصل برداشت انواع گیاهان دارویی در جنگل‌های ایران از اواخر بهمن‌ماه آغاز می‌شود و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

بهزاد با بیان این که بر اساس بند (ژ) ماده ۳۸ قانون پنج ساله توسعه ششم باید ۹ میلیون ۶۰۰ هکتار از رویشگاه های مرتعی و توسعه و فراوری گیاهان دارویی کشور احیاء شود، گفت: بر این اساس تا پایان برنامه از این میزان عرصه حدود ۲۵۰ هزار هکتار آن باید زیرکشت گیاهان دارویی برود که خوشبختانه با حمایت های دولت و اقداماتی که در بخش دفتر مراتع، مدیریت چرا، عملیات بیولوژیکی و کپه کاری انجام شد، تاکنون نزدیک به ۲۰۰ هزار هکتار از سطح عرصه های منابع طبیعی به این بخش اختصاص یافت.

وی افزود : صرف نظر از عرصه های تعیین شده برای کشت گیاهان دارویی براساس برنامه قانون پنج ساله ششم توسعه، به دنبال مکاتبات انجام گرفته با ادارات کل منابع طبیعی حدود ۵۰ هزار هکتار هم در قالب برش استانی برای کشت گیاهان دارویی تنظیم شده است تا شعار جهش تولید در این بخش محقق شود.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری در مورد برداشت جوامع محلی به سبک سنتی محصولات فرعی جنگل ها بویژه در شمال کشور نیز گفت : هرچند آمار دقیق و روشنی از میزان برداشت این نوع محصولات وجود ندارد ، ولی به خاطر کمبود نیروی انسانی ، امکانات و تجهیزات مورد نیاز نمی توان در این بخش بدرستی نظارت کرد.

بهزاد افزود: طبق تبصره ۷ ماده ۳ قانون جنگل ها و مراتع، بهره برداری در قالب طرح و به شکل انبوه از فرآورده های فرعی جنگلی و مرتعی نظیر باریجه، کتیرا، آنقوزه و سقز که فهرست آنها توسط وزارت جهاد سازندگی تهیه و منتشر می شود مستلزم دریافت مجوزهای لازم بهره برداران از سوی این وزارتخانه است و اولویت نخست بهره برداری از این محصولات با رعایت اصول فنی با دارندگان پروانه چرای دام، جنگلی و مرتعی در هر منطقه است.

وی گفت: بهره مالکانه بهره برداری از این عرصه ها با توجه به نرخی که سالانه وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کند از متقاضیان دریافت و به حساب خزانه دولت پرداخت می شود و برداشت خارج از این حوزه قاچاق محسوب می شود.

بر اساس آمارهای رسمی، از مجموع هشت هزار و ۴۲۵ گونه گیاهی که در کشور شناسایی شده، حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نوع آن دارای خواص دارویی ، عطری ، ادویه ، آرایشی و بهداشتی دارد.

کارشناسان معتقدند ایران با توجه به ظرفیت‌های اقلیمی ارزشمند و دارا بودن ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهان بیش از این می‌توان از ظرفیت موجود تولید گیاهان دارویی بهره‌مند برد.

 
 
بازدید : 667
12 مهر 1399 ساعت 11:53 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

سوال نکن ، شاید خدا به تو بفهماند . گدایی نکن ، شاید خدا غنی ات کند . به قلبت فشار نیاور ، شاید خدا مشکلت را رفع کند . چه در امور دنیوی و چه در امور اخروی ، یک شاید کنار زندگی ات بگذار !

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک