جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2386
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65522
عناوین مهم خبری :
۷۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در اصفهان اجرا می‌شود

ابوطالب امینی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرح‌ها در قالب ۱۳ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان اجرا خواهد شد و قرار است تا پایان تیرماه سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد که البته تخصیص به موقع اعتبارات در این ارتباط ضروری است.

وی ادامه داد: طرح‌های مورد اشاره در ۱۳ شهرستان استان اجرا می‌شود و استحصال افزون بر ۳۷ میلیون متر مکعب آب و سیلاب را به دنبال خواهد داشت.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان اضافه کرد: ساخت سازه‌های پخش سیلاب، احداث بند خاکی و بندهای سنگی ملاتی بیشترین تعداد طرح‌های مذکور را شامل می‌شود و در مناطقی که بیشتر با خطر سیلاب روبه رو هستند به اجرا در خواهد آمد.

امینی با اشاره به نقش موثر افزایش سازه‌های آبخیزداری در کنترل فرسایش خاک تصریح کرد: تا حد امکان باید از این پدیده که اثرات منفی بر جا می‌گذارد جلوگیری شود و از بهترین راهکارهای آن اجرای طرح های نامبرده با هدف مهار سیلاب و سیل است.

وی با بیان اینکه اصفهان در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد گفت: بر همین اساس تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، چشمه‌ها و قنوات باید با حجم بیشتری از طرح‌های آبخیزداری انجام شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان خاطرنشان کرد: سیل بهار سال ۹۸ در کنار تمامی خسارات و ضررهایی که به دنبال داشت اهمیت هرچه بیشتر احداث سیل بندها را نشان داد و این امر بویژه در مناطق کویری باید بطور جدی دنبال شود.

آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می‌تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

 نگاهی به وضعیت اصفهان از حیث عرصه‌های طبیعی حاکیست که این استان به مرکزیت شهرستان اصفهان با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و ازاین میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد ) و سه میلیون هکتار بیابان معادل ( ۳۲ درصد) در برگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده است و سرانه جنگل درکمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی ( ۳۵ گونه درختی ودرختچه ای) برخوردار است.
اصفهان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.
این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل داده که به طور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند.

​​​​​​​
بازدید : 849
29 مهر 1399 ساعت 08:40 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

آن كه جان را با طمع ورزى بپوشاند خود را پست كرده ، و آن كه راز سختى هاى خود را آشكار سازد خود را خوار كرده، و آن كه زبان را بر خود حاكم كند خود را بى ارزش كرده است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک