جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1743
  • بازدید دیروز : 4257
  • بازدید این ماه : 79900
عناوین مهم خبری :
تا پایان دولت کاداستر اراضی ملی به پایان می‌رسد

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جریان افتتاح پروژه‌های استان گلستان توسط رئیس جمهور گفت: کاداستر 46 میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی ملی کشور به انجام رسید و در کنار کار قبلی که انجام شده بود، تا پایان دولت، امیدواریم که کاداستر اراضی ملی به اتمام برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور،‌ دکتر مسعود منصور در چهل و سومین برنامه افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های کلان ملی با عنوان تدبیر و امید برای جهش تولید که به صورت ویدئوکنفرانسی  و با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود و در جریان افتتاح طرح‌های استان گلستان بیان کرد: در سازمان جنگل‌ها مهمترین رسالتمان حفظ منابع پایه است.
او افزود: برای حفظ آب و خاک و پوشش گیاهی پروژه‌های مختلفی انجام شده است که به اختصار اعلام می‌کنم.
منصور ادامه داد: کاداستر 46 میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی ملی کشور به انجام رسید و در کنار کار قبلی که انجام شده بود، انشاءالله تا پایان دولت، امیدواریم که کاداستر اراضی ملی به اتمام برسد.
او گفت: 211 کیلومتر کمربند حفاظتی روی مرز اراضی ملی و مستثنیات احداث شده است که باعث حفاظت بهتر از این اراضی خواهد شد.
رئیس سازمان جنگل‌ها بیان کرد: علاوه بر این به منظور تامین نیاز هزار و 88 خانواری که ناچار بودند برای تامین سوخت خود به قطع درخت روی بیاورند، انرژی‌های نو فراهم شده است و سوخت جایگزین تامین شده است.
او یادآور شد: به این ترتیب از قطع سالانه 3500 اصله درخت جلوگیری به عمل آمده است.

افزایش هزار و 150 تنی گیاهان دارویی
منصور عنوان کرد: 108 هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی داشتیم که با به ثمر رساندن آن، بیش از هزار و 150 تن افزایش محصولات فرعی دارویی و صنعتی را محقق می‌کند.
او ادامه داد: بیش از 21 هزار هکتار جنگلکاری اقتصادی و زراعت چوب انجام شده است که با به بهره‌برداری رسیدن آنها، تولید چوبی دو میلیون و 400 هزار متر مکعب محقق می‌شود و محصولات درختی آنها 900 تن پس از به بار نشستن است.

بیش از 450 شهر در معرض سیلاب
رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: ایران کشوری در معرض فرسایش شدید آبی است. 16 تن در هکتار در سال فرسایش آبی کشور داریم. سالانه بیش از 250 میلیون متر مکعب رسوبات، ظرفیت و مخازن سدها را اشغال می‌کند.
او اضافه کرد: بیش از هشت هزار و 650 روستای ما و 450 شهر ما در معرض سیلاب است. واقعا باور داریم که راه نجات و برون رفت از این مشکلات، آبخیزداری است.
منصور افزود: دو میلیون و 168 هزار هکتار آبخیزداری از سال گذشته و امسال شروع و به پایان رسید. عملیاتی که در این دو میلیون و 160 هزار هکتار انجام شده است، قابل توجه است. 
او اضافه کرد: بیش از 32 هزا ر 500 متر مکعب عملیات سازه‌ای و بیش از 75 هزار هکتار علمیات بیولوژیک جنگلکاری و 114 هزار هکتار عملیات اصلاح و احیای مراتع در این عرصه‌ها انجام شده است.
رئیس سازمان جنگل‌ها یادآور شد: نتیجه عملیات آبخیزداری بیش از یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب استحصالی است. 19 میلیون و 500 هزار تن رسوبات، با این عملیات کنترل می‌شود.
او گفت: یکی از این پروژه‌هایی که گزارش آن ارایه می‌شود، پروژه آبخیزداری محمدآباد است. این حوضه 74 هزار هکتار وسعت دارد. بیست روستا و دو شهرستان فاضل آباد و آق قلا متاثر از این حوضه هستند. 
منصور افزود: هر ساله این حوضه سیلاب داشته است. با توجه به سیلاب‌هایی که در سال 98 داشتیم و تاکیداتی که شما برای کاهش خطرات سیل از اردیبهشت امسال داشتید، کار آبخیزداری در این حوضه شروع شد. 
او بیان کرد: 28 سازه آبخیزداری با حجم 35 هزار متر مکعب در مسیر این حوضه ایجاد شد. با انجام عملیات آبخیزداری در این حوضه، قدرت 66 هزار تن مهار فرسایش و 296 تن کنترل رسوب را داریم. 
رئیس سازمان جنگل‌ها افزود: نکته مهم این است که 14 میلیون متر مکعب آب به حوضه‌های زیرزمینی این منطقه تغذیه می‌شود و همان‌جور که اشاره شد، عملیات آبخیزداری باعث شده است سه هزار و 800 قنات متاثر از عملیات آبخیزداری احیا شوند. در کنار آن سکونت، معیشت و کسب و کار مردم رونق بیابد.
منصور اظهار امیدواری کرد: با کمک رئیس جمهور کار آبخیزداری را که اکنون 30 میلیون از 125 میلیون هکتار کشور محتاج کار آبخیزداری است، با سرعت و شدت بیشتری انجام شود. 
او به عنوان آخرین نکته یادآور شد: عملیات انجام شده در عرصه‌های منابع‌طبیعی تماما توسط مردم و با مشارکت مردم انجام شده است. 
رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: 750 تشکل منابع طبیعی را شکل دادیم. 1700 تعاونی منابع طبیعی شکل گرفته است و بیش از 30 هزار نفر عضو صندوق‌های توسعه منابع طبیعی هستند. عمده فعالیت‌ها با مشارکت مردم و خود مردم انجام می‌شود که از نقاط قوت این طرح است.
او ادامه داد: در کنار اقدامات دیگری که انجام شد از سه هزار و 154 پروژه آبخیزداری و منابع طبیعی با اعتبار سه هزار و 522 میلیارد تومان و البته پروژه‌های آبخیزداری محمدآباد کتول در گلستان را با دستور رئیس جمهور بهره‌برداری خواهیم کرد.
او به رئیس جمهور اطمینان داد مسئله کاداستر را که مورد تاکید وی است به اتمام برساند و زراعت چوب و سایر توصیه‌های رئیس جمهور هم پیگیری شود.

یادآور می‌شود، امروز پنجشنبه 29 بهمن ماه 99، سه هزار و 569 پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری به صورت همزمان افتتاح شد که برای اجرای این تعدادپروژه 44 هزار و 720 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده و برای 76 هزار و 271 نفر اشتغال ایجاد شده است.
بازدید : 543
13 بهمن 1399 ساعت 10:31 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و برزگترین تهیدستی، کم خردی و نادانی است (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک