جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 209
  • بازدید دیروز : 6157
  • بازدید این ماه : 8390
عناوین مهم خبری :
مدیریت هرزآب برای ۱۷۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی اصفهان آغاز شد

حسینعلی نریمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: عملیات و اقدامات مرتبط با مدیریت هرزآب نقش ویژه ای در جلوگیری از بیابان‌زایی ایفا می‌کند و در مناطقی مانند استان از جمله طرح‌های اصلی است که همه ساله اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عملیات مرتبط با بیابان‌زدایی مصوب امسال از جمله مدیریت هرزآب در هفت شهرستان اردستان، نایین، نطنز، خور و بیابانک، اصفهان، آران و بیدگل و بُرخوار انجام خواهد شد.

رییس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه عملیات اجرایی مدیریت هرزآب برای ۱۷۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان تا شهریور سال آینده ادامه خواهد یافت تصریح کرد: اعتبار تخصیص یافته ملی و استانی امسال در این بخش حدود ۱۰ میلیارد تومان است.

نریمانی با اشاره به اینکه عملیات مدیریت هرزآب در سال‌های اخیر در منطقه افزایش یافته است افزود: اینگونه طرح‌ها سبب کاهش سرعت تخریبی آب شده و به دنبال آن فرسایش و سیلاب‌ها در محل اولیه یا تشکیل نشده و یا باشدت کم و قابل کنترل خواهد بود.

وی به ایجاد ۱۵ کیلومتر بادشکن غیرزنده در استان در سال جاری با هدف حفاظت از راه آهن اشاره و تصریح کرد: ریزگردها و گرد و غبار هر ساله سبب آسیب به بخش های مختلف از جمله تاسیسات زیربنایی و محورهای مواصلاتی می‌شود و اجرای طرح‌های مقابله با آن از جمله ایجاد بادشکن غیرزنده ضروری است.

رییس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: طرح بادشکن های غیر زنده به عنوان راهکار مهار آسیب و بحران‌های ناشی از فرسایش بادی و گرد و غبار به شمار می‌رود و با کاهش سرعت باد از فرسایش خاک و حرکت شن‌های روان و ریزگردها جلوگیری می‌کند.

مقابله با بیابان‌زایی ( Combating Desertification) مجموع فعالیت‌هایی است که بخشی از برنامه‌ توسعه جامع سرزمین در مناطق خشک‌، نیمه‌خشک و خشک نیمه مرطوب در راستای توسعه پایدار محسوب شده است و هدف آن جلوگیری یا کاهش تخریب سرزمین‌، احیا زمین‌های تخریب شده و باز زنده‌سازی  اراضی بیابانی محسوب می‌شود.

 ایران  بالغ بر ۲.۴ درصد از مجموع کل بیابان‌های جهان را در خود جای داده است که در ۱۷ استان از جمله استان اصفهان پراکنده هستند، این استان با وسعتی بالغ بر ۱۰.۷ میلیون هکتار یکی از استان‌های مرکزی و دارای اقلیم خشک و نیمه خشک به شمار می‌رود.

از پهنه  ۱۰.۷ میلیون هکتاری استان اصفهان  ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۰ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شن‌زار تشکیل داده است که به طور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند، مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی به مساحت ۲ میلیون و ۸۳۴ هزار هکتار و کانون‌های‌ بحرانی فرسایش بادی مساحتی بالغ بر یک میلیون و ۵۰۵ هزار هکتار از استان را به خود اختصاص داده‌اند.

بازدید : 628
16 بهمن 1399 ساعت 10:56 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه شنیدی شخصی آبروی مردم را می ریزد ، بکوش تا تو را نشناسد . امام حسن (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک