جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1008
  • بازدید دیروز : 4876
  • بازدید این ماه : 90035
عناوین مهم خبری :
پیشرفت ۵۵ درصدی پروژه‌های آبخیزداری/ هیچ بندی امسال آبگیری نشد

ابوطالب امینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ۱۴ پروژه آبخیزداری که سال ۱۳۹۹ عملیات اجرایی آن آغاز شده تا کنون ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امید است این طرح‌ها تا تیرماه تکمیل شود.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها تحت تأثیر شرایط کرونا و مسائلی از جمله تأمین مصالح سیمان، سنگ و شن … که توزیع آنها کمی مشکل پیدا کرده است، دستخوش تغییرات شده و سرعت اجرای آنها به کُندی پیش می‌رود.

پیش بینی ۲۰ پروژه با نیاز اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه حدود ۲۰ پروژه آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان برای سال جاری پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: برنامه سال ۱۴۰۰ بسته نشده زیرا میزان اعتباری که قرار است برای پروژه‌های جدید تخصیص یابد هنوز مشخص و اعلام نشده است که براساس آن برای پروژه‌های پیش‌بینی شده استان برنامه‌ریزی شود.

امینی با بیان اینکه میزان تخصیص اعتبار برای پروژه‌های جدید تا نیمه اول اردیبهشت ماه مشخص خواهد شد، ادامه داد: این ۲۰ پروژه برای ۲۰ شهرستان به‌جز خمینی‌شهر و فلاورجان و دو شهرستان کوچک پیش‌بینی شده است که اگر اعتبار آن صد در صد تأیید شود همه اجرا خواهد شد.

هیچ بند آبخیزداری سال زراعی جاری تاکنون آبگیری نشد

وی درباره وضعیت بندهای آبخیزداری در سال زراعی کنونی، ابراز داشت: همه سدهای خاکی خشک بوده و امسال هیچ کدام از بندها آبگیری نشده‌است، خشکسالی سراسر کشوری است و استان اصفهان نیز با توجه به کمبود بارشی که دارد امسال روان آبی نداشته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: روستای رامشه (از توابع شهرستان جرقویه علیا) نیز آبان سال گذشته سیلابی رخ داد که به جاده‌ها خساراتی وارد کرد اما دیگر سیلاب و روان آبی از ابتدای سال زراعی تاکنون نبوده و همه بندها خشک است.

گفتنی است، تاکنون ۳.۵ میلیون هکتار از اراضی و حوضه‌های آبخیز استان اصفهان مورد مطالعات توجیهی قرار گرفته و مطالعات تفصیلی حدود دو میلیون هکتار در پنج حوزه در حال اجرا است. همچنین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار نیز با توجه به اولویت‌بندی‌ها و اعتبارات در دسترس طرح‌های آبخیزداری انجام شده است.

در دو دهه اخیر بیش از ۲۵ هزار اقدام بیولوژیک از جمله بذرکاری، نهال کاری و چندین هزار بندهای سنگی ملاتی با ارتفاع کمتر از سه متر و حدود ۱۷۰ بند خاکی در استان اصفهان اجرایی شده است. اجرای طرح آبخیزداری با هدف حفاظت از آب، خاک و جلوگیری از بیابانزایی و سیلاب از نیازهای اساسی عرصه‌های طبیعی با توجه به ادامه خشکسالی‌ها، تهدید و تخریب عرصه‌ها است.

طرح‌های آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمینه را برای نفوذ آب در خاک فراهم کرده و آن را تبدیل به منبع آبی برای پایین دست حوضه خود می‌کند. از مجموع ۶۰ میلیون هکتار از عرصه‌های بیابانی و مرتعی کشور حدود ۲۵ میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.

بازدید : 498
30 فروردین 1400 ساعت 11:11 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر روز کار همان روز انجام ده ، که هر روز را کاری است . امام علی (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک