جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2328
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65464
عناوین مهم خبری :
عطش آب در سرزمین بارش‌ها

عطش آب در سرزمین بارش‌ها

کاهش بارندگی در بویین میاندشت که جزو مناطق پربارش استان است طرح‌های آبخیزداری در این منطقه را با چالش روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بوئین میاندشت با اشاره به اینکه در شهرستان ۸۲۰ طرح آبخیزداری وجود دارد گفت:ظرفیت آبگیری این تعداد طرح ۵/۵ (پنج ونیم) میلیون مترمکعب است، اما امسال با کاهش بی سابقه ذخیره آب در طول ۱۰ سال گذشته، بیشترین آبی که در پشت بند‌های آبخیزداری ذخیره شده ،  حدود ۸۰۰ هزار مترمکعب است که کاهش ۸۵ درصدی نسبت به سال‌های قبل را نشان می‌دهد.
احمدرفیعی افزود: سد نوغان باگنجایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب بزرگترین طرح آبخیزداری است که حجم آب ذخیره شده در آن کمتر از هزار مترمکعب است.
وی با بیان اینکه با آبگیری طرح‌های آبخیزداری هر ساله حدود ۹ میلیون مترمکعب آب به سفره‌های زیرزمینی تزریق می‌شد گفت:، اما امسال باکاهش ۵۰ درصدی بارش‌ها تغذیه آب‌های زیرزمینی وجود ندارد به همین خاطر بسیاری از قنات‌ها و چشمه‌های پائین دست بند‌ها یا خشک و یاکم آب شده اند.

رضاعلی روستایی کارشناس منابع طبیعی اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بوئین میاندشت هم با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی تولیدعلوفه‌های مرتعی گفت:سال‌های قبل بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن علوفه مرتعی در شهرستان تولیدمی شد، اما متاسفانه امسال به حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.
محمدتقی فرهادی مدیر جهاد کشاورزی بوئین میاندشت نیز به ضرر و زیان کاهش بارندگی به کشت دیم اشاره کرد و گفت: سطح زیرکشت دیم در شهرستان ۶ هزار هکتار است و هر ساله حدود ۵ تا ۶ هزار تن گندم از مزارع دیم برداشت می‌شد اما متاسفانه امسال به دنبال خشکسالی که اتفاق افتاده است ،  احتمال خسارت ۱۰۰ درصدی به این مزارع وجود دارد.

بازدید : 1234
29 اردیبهشت 1400 ساعت 12:47 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

الله خالق کل شیء و هو علی کل شی ء وکیل خداوند خالق هر چیزی است و هم او وکیل هر چیزی است که خلق نموده است (زمر -62 )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک