جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 321
  • بازدید دیروز : 3424
  • بازدید این ماه : 26622
عناوین مهم خبری :
۱۳۰۰ کیلوگرم‌ آنغوزه از بیابان‌های اردستان برداشت شد

مجید خداپرستان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: گیاه آنغوزه با بیش از ۶۰۰ خواص دارویی و درمانی، گنجینه‌ای با ارزش در دل کویر محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: آنغوزه در گیاه شناسی استفاده‌های زیادی در زمینه دستگاه گوارش، سبزی و مزه‌دار کردن غذا دارد و دارای تاریخچه غنی در داروهای آیورودا و غذاهای هندی است و کشورهای تولیدکننده اصلی آن افغانستان، ایران و ترکمنستان‌ هستند و بیشتر از ایران و افغانستان وارد هند می‌شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اردستان اظهار داشت: همزمان با هفته منابع طبیعی (۱۵ تا ۲۲ اسفند) سال گذشته افزون بر ۱۰ هزار اصله درخت شامل زیتون تلخ، اقاقیا، سرو و کاج در این شهرستان توزیع شد.

وی اضافه کرد: با توجه به این که ۲ سوم وسعت اردستان بیابانی و کویری است، برای جلوگیری از تخریب خاک و حفظ محیط زیست کشت درخت اولویت خاصی دارد و برای ساخت بادشکن در اطراف ۱۲ طرح‌ کشاورزی در بخش مهاباد، سال گذشته ۶ هزار و ۵۰۰ اصله نهال شامل گل محمدی، پسته، زیتون شیرین‌ و اکالیپتوس کاشته شد.

خداپرستان افزود: افزون بر ۱۰۰ هزار هکتار جنگل دست‌کاشت تاغ از سال ۱۳۵۰ تاکنون در منطقه کویری ادستان کاشته شده، عرصه بیابانی را به جنگل تبدیل کرده و نقش مهمی در جلوگیری از توفان شن و گرد و خاک داشته است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اردستان گفت: اعتبار سال ۱۳۹۹ این اداره یک و نیم میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و تملک دارایی بوده است.

وی ادامه داد: از محل اعتبارهای ملی، ریزگردها و بیابان‌زدایی ۱۷۰ میلیون تومان برای نصب ۲ دکل دیده‌بانی در بخش مهاباد، جلیل آباد و تقی‌آباد برای رصد و پایش محدوده تاغ زارها هزینه شده است.

خداپرستان به موضوع‌ مطالعات آبخیزداری روستای سفیده در بخش زواره اشاره کرد و اظهار داشت: اجرای این طرح با اعتبار ۶۰ میلیون تومان در مرحله تکمیلی است و برای جمع‌آوری یک‌هزار کیلوگرم بذر تاغ پنج میلیون تومان و برای بذرپاشی ۱۰۰ هکتار مرتع در اطراف روستای موغار در بخش مهاباد ۲۸ میلیون تومان هزینه شده است.

به گفته وی، طرح ذخیره‌سازی نزولات آسمانی در ۵۰۰ هکتار از مراتع ایران‌شکن و ساخت نهر تراز با اعتبار ۲۸۰ میلیون تومان، ذخیره نزولات چاه تاج‌الدین در ۳۲۵ هکتار با صرف هزینه ۱۷۶ میلیون تومان اجرا شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری اردستان گفت: ساخت و مرمت آب انبار روستای پیناوند با اعتبار ۲۰ میلیون تومان، طرح گشت و مراقبت با اعتبار ۳۰۰ میلیون تو مان، طرح مراقبت و نگهداری ایستگاه زواره با هزینه ۱۳ میلیون تومان از دیگر اقدام‌های اداه منابع طبیعی و آبخیزداری اردستان در سال ۹۹ بوده است.

خداپرستان با یادآوری اجرای طرح کاداکس و اخذ سند تک برگی ۶۰۰ هزار هکتار از عرصه های این شهرستان با اعتبار ۳۵ میلیون تومان اضافه کرد: سال گذشته ۲ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم چوب درخت تاغ به ارزش هر کیلو ۱۸ هزار تومان و ۱۰۰ کیلوگرم ذغال به ارزش هر کیلو ۳۰ هزار تومان کشف و پنج فقره پرونده در دادگاه تشکیل شد که در حال رسیدگی است.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۲ هزار نفرجمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

​​​​​​
بازدید : 473
6 خرداد 1400 ساعت 03:15 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

چه بسیارند عبرتها و چه اندک اند عبرت گرفتن ها! (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک