جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 479
  • بازدید دیروز : 6157
  • بازدید این ماه : 8660
عناوین مهم خبری :
۷۶۹ هزار هکتار عملیات و مطالعات آبخیزداری در استان اصفهان انجام شد

ابوطالب امینی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۳۴۱ هزار هکتار از رقم مورد اشاره مربوط به عملیات و ۴۲۸ هزار هکتار مربوط به مطالعات آبخیزداری بوده است.

وی جذب اعتبار بخش آبخیزداری در این مدت را حدود ۱۲۳ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: بیش از ۷۸ نقطه سیل خیز استان با اجرای طرح‌های آبخیزداری زیر پوشش قرار گرفت تا احتمال خطر بروز سیلاب در آن به حداقل برسد.

معاون آبخیزداری اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با اشاره به اهمیت مهار و استفاده بهینه از سیلاب‌ها و روان‌آب‌ها خاطرنشان کرد: بر مبنای ۱۸۰ تحقیق انجام شده در سطح کشور، عملیات آبخیزداری در هر هکتار می‌تواند به استحصال ۵۳۰ مترمکعب سیلاب و روان‌آب شود.

امینی با بیان اینکه جلوگیری از فرسایش خاک از دیگر ثمرات اجرای طرح‌های آبخیزداری است، تصریح کرد: سالانه افزون بر ۲ میلیارد تُن فرسایش خاک در کشور گزارش می‌شود که با اجرای عملیات مرتبط می‌توان، این رقم را به ۹ تن در هکتار کاست که کمک بزرگی به حفظ خاک است.

وی به گستره بیابان‌ها و مناطق خشک در استان اشاره کرد و گفت: مناطقی مانند کاشان و آران و بیدگل، اردستان، شرق اصفهان، خور و بیابانک، تودشک، سگزی، حاشیه تالاب بین المللی گاوخونی و نائین در اواخر زمستان و اوایل بهار مستعد وقوع سیل و سیلاب هستند و اجرا و افزایش پروژه‌های آبخیزداری در آنها ضروریست.

معاون اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه کمبود منابع مالی اصلی‌ترین چالش این حوزه است، اضافه کرد:  اجرای انواع عملیات آبخیزداری و آبخوانداری موضوعی اساسی در حفاظت از منابع طبیعی به شمار می رود و تخصیص اعتبار کافی برای پیگیری و افزایش آن سبب توسعه خواهد شد.

آبخیزداری(Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می‌تواند بصورت مکانیکی یا بیولوژیکی مانند احداث انواع سیل‌بَند سنگی و سنگی مَلاتی و  پخش سیلاب باشد.

 نگاهی به وضعیت عرصه های طبیعی اصفهان حاکیست که این خطه با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن  را معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) دربرگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند.

بازدید : 524
17 خرداد 1400 ساعت 11:45 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

حسن خلق مایه افزایش روزی است . امام جعفر صادق (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک