جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2223
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65359
عناوین مهم خبری :
آیا ساخت سازه حفاظتی ذوب‌آهن به درختچه‌های بادام آسیب زد؟

طبق گزارش اداره منابع طبیعی شهرستان لنجان، کارخانه ذوب آهن برای دیوار کشی به علت مسائل امنیتی و حفاظتی و موضوعات مطرح شده در شورای تأمین این شهرستان، اقدام به قطع جنگل‌های دست کاشت بادام کوهی یا اسکوپاریا کرد که سال‌ها پیش در راستای توسعه فضای سبز کارخانه کاشته بود.

به گفته محمدعلی کاظمی، به محض دریافت گزارش اداره شهرستان این موضوع را پیگیری کرده و با دادستان مکاتبه کردیم و جانشین دادستان دستور توقف عملیات را صادر کرد که با هماهنگی و همکاری حفاظت محیط زیست و اداره راه و شهرسازی، در حال حاضر از ادامه عملیات جلوگیری شده تا ذوب آهن مجوزهای لازم را اخذ کند.

وی تاکید کرد: اگر ذوب آهن به دلیل مسائل امنیتی و حفاظتی کارخانه بر احداث دیوار اصرار دارد این طرح باید بررسی شود تا کمترین تعداد درخت قطع شود، همچنین ذوب آهن باید موظف به جایگزینی درختان قطع شده باشد، زیرا شهرستان لنجان در احاطه صنایع آلاینده بوده و درختان ریه‌های تنفسی شهرها محسوب می‌شوند.

اما شرکت ذوب آهن اصفهان در واکنش به این موضوع که منجر به نشر اخبار و اطلاعات نادرستی شده، جهت تنویر افکار عمومی، اعلام کرد: ساخت سازه حفاظتی ذوب آهن اصفهان برای امنیت منطقه و با هماهنگی سازمان های ذیربط در حال انجام است.

این سازه حفاظتی در جنگل دست کاشت ذوب آهن اصفهان که توسط این شرکت ایجاد شده، در حال ساخت است و مسیری که برای ساخت این دیوار انتخاب شده از تراکم گیاهی بسیار کمی برخوردار است. به دلیل تراکم بسیار کم پوشش گیاهی در این بخش، حداکثر ۶۰۰ تا ۷۰۰ بادام کوهی قطع خواهد شد که به ازای هر درختچه یک درختچه و یک نهال شامل بادام کوهی و نهال جونی پروس که متناسب با اقلیم منطقه است، در حال کاشت است. این بازکاشت تاکنون مشتمل بر ۷۰۰ بذر بادام کوهی و ۴۵۰ درختچه است، از سوی دیگر بادام کوهی های موجود نیز از ریشه کنده نمی شوند و به دلیل عمق بسیار زیاد ریشه، در فصل آینده با بارش باران رویش مجدد خواهند داشت.

این سازه حفاظتی به طول ۱۳ کیلومتر است که ۲ کیلومتر آن در منطقه بدون پوشش گیاهی است و به منظور حفظ ایمنی منطقه و ساماندهی دپوی ضایعات و سرباره های ذوب آهن اصفهان ساخته می شود.

ذوب آهن اصفهان از بدو تاسیس به دلیل اقلیم منطقه، گونه های گیاهی متناسب با این اقلیم را برای کاشت انتخاب کرده است که عمده آنها درختچه هستند و در زمان اجرای پروژه های توسعه با پذیرش هزینه و زمان بر بودن، نسبت به انتقال این درخت و درختچه ها حتی در داخل فنس کارخانه اقدام می کند. در واقع این شرکت که خود بانی این فضای سبز گسترده است و بسیار فراتر از وظایف و استانداردها نسبت به توسعه پوشش گیاهی عمل کرده است، برای حفظ آن نیز حساسیت بسیار بالایی دارد و در موضوع اخیر هیاهو و حواشی ایجاد شده، تناسبی با اصل موضوع ندارد.

از طرفی این مجتمع عظیم صنعتی سالانه، پوشش گیاهی منطقه را توسعه می دهد و سال گذشته به میزان ۱۰۰ هکتار بذر بادام کوهی کاشته شده است و این توسعه فضای سبز تداوم خواهد داشت.

شرکت ذوب آهن اصفهان براساس خط مشی زیست محیطی و در راستای مسئولیت های اجتماعی، حفظ و صیانت از محیط زیست را همواره به عنوان یکی از اولویت های اساسی خود در تدوین استراتژی کلان سازمان لحاظ کرده و این مهم را طریق اجرای برنامه های بهبود زیست محیطی در حوزه های هوا، آب، پساب، پسماند و مدیریت منابع و انرژی با هزینه های بسیار هنگفت جاری و سازی کرده است. از جمله برنامه های بهبود زیست محیطی انجام گرفته توسط این شرکت که در نوع خود بی نظیر است، ایجاد و نگهداری بزرگترین جنگل دست کاشت خاورمیانه با وسعت ۱۶۵۰۰ هکتار و هزینه نگهداری سالانه ۱۵۰ میلیارد ریال است.

مطابق استانداردهای زیست محیطی میزان سطح فضای سبز یک مجتمع صنعتی باید معادل ۲۵ درصد کل سایت آن مرکز باشد، درحالیکه کل مساحت صنعتی این شرکت (داخل فنس) ۷۸۲ هکتار بوده و مساحت فضای سبز احداث شده توسط این شرکت حدود ۸۴ برابر استانداردهای زیست محیطی موجود است.

این شرکت با ایجاد ۱۶۵۰۰ هکتار فضای سبز و با صرف هزینه سالانه بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال برای نگهداری از فضای سبز علاوه بر ایجاد یک فضای شاد و مفرح، موجب شده سالانه مقادیر قابل توجهی ازآلاینده های زیست محیطی شرکت و سایر شرکت های صنعتی همجوار کارخانه توسط فضای سبز ایجاد شده جذب شود. این فضای سبز علاوه بر جذب ذرات گرد وغبار، سالانه مقادیر قابل توجهی از گازهای آلاینده محیط از جمله CO۲ را درطی فرآیندهای فتوسنتز و ترسیب کربن جذب می کند که تأثیر شگرف در جذب گازهای گلخانه ای و به تبع آن کاهش عوامل آلاینده زیست محیطی در بخش هوا در گستره ای فراتر از جغرافیای شرکت دارد. بر پایه مطالعه انجام گرفته ارزش ترسیب کربن ۵ گونه گیاهی این فضای سبز به اضافه ترسیب کربن انجام شده توسط خاک مربوط به فضای سبز شرکت، ۵۱۷ میلیون دلار برآورد شده است، همچنین سرانه فضای سبز ایجاد شده در شرکت ذوب آهن اصفهان بیش از یک هکتار به ازای هر یک از پرسنل شاغل شرکت است.

بازدید : 411
21 تیر 1400 ساعت 08:02 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

نه طوطي باش كه گفته ديگران را تكرار كني و نه بلبل باش كه گفته خود را هدر دهی

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک