جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1702
  • بازدید دیروز : 2045
  • بازدید این ماه : 92774
عناوین مهم خبری :
۲۴ سازه آبخیزداری در شهرستان فریدن احداث شد

حسین کرکوندی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرناافزود: این سازه‌های آبخیزداری، دارای گنجایش نگهداری ۳۴ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب را به‌منظور نفوذ و تغذیه سفره‌های زیرزمینی است.

وی افزود: سازه‌های آبخیزداری احداثی و در حال احداث فریدن در روستاهای دره بید،سواران، گنجه و چهلخانه جانمایی شده است که از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان مرداد مراحل تکمیلی آنها به پایان خواهد رسید.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فریدن اضافه کرد: اعتبار مالی سازه‌های آبخیز داری با احتساب اعتبارات استانی در سال ۹۸ بیش ازیک میلیارد و  ۳۰۰ میلیون تومان بود که این رقم در سال ۹۹ به ۲ برابر افزایش یافت.

وی هدف از احداث بندهای سیمانی را کاهش سرعت و قدرت تخریب سیلاب، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و تثبیت آبراهه های فعال عنوان کرد و افزود: با توجه به تغییر اقلیم جهانی، بارش ناگهانی رگبارهای فصلی و غیرمترقبه و پیدایش سیلاب‌های احتمالی، این بندها علاوه بر مهار هرز آبهای سطحی و جلوگیری از سیلاب  نقش مهمی در کنترل و جلوگیری از فرسایش خاک دارد.

کرکوندی با بیان اینکه اگر طرح‌های آبخیزداری نبود خسارات ناشی از بارندگی‌ها و سیل‌های چند سال اخیر در کشور تا چندین برابر افزایش می یافت، افزود:  با توجه به حجم رسوبات انباشته شده سنواتی در مخزن سد زاینده رود، چنانچه بندهای احداثی و چند منظوره آبخیزداری نبودند حجم زیادی از مخزن سد را رسوبات  ناشی از سیلاب‌های فرسایشی  پُر کرده بود.

آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می‌تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

وسعت مراتع فریدن بیش از ۷۰ هزار هکتار است . این شهرستان همچنین دارای بیش از ۷۵۰ هکتار باغ و ۳۰ هکتار اراضی کشاورزی است که در سال های اخیر به‌دلیل خشکسالی، تنها نیمی از مزارع آن به زیر کشت می‌رود.

فریدن با ۲ شهر و ۲۸ روستا و جمعیت افزون بر ۴۹ هزار نفر در ۱۴۰ کیلومتری غرب مرکز استان اصفهان واقع است.

بازدید : 617
21 تیر 1400 ساعت 08:34 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و اراده کرده ایم بر کسانی که در روی زمین به ضعف کشانیده شده اند منت گذارده و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم . قرآن کریم

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک