جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2155
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65291
عناوین مهم خبری :
فقر مراتع و کم آبی اصلی‌ترین مشکل عشایر عرب جَرقویه اصفهان است

مختار اسفندیاری روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود امسال کمبود نهاده‌های دامی در کنار کمبود بارندگی و علوفه نه‌چندان کافی مشکلات عدیده‌ای را برای این قشر پرتلاش به همراه داشت.

وی ادامه داد: بر همین اساس آبرسانی سیار به عشایر این منطقه به‌وسیله پنج دستگاه خودرو و همچنین توزیع علوفه موردنیاز انجام می‌شود و پس‌ازاین مرحله سوخت‌رسانی و تامین وسایل گرمایشی در دستور کار قرارگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: کوچ عشایر عرب جرقویه به مناطق شرقی اصفهان تا ۱۰ آبان ادامه دارد و آبرسانی به آنان در هفته نخست آبان آغاز خواهد شد.

مدیرکل عشایر اصفهان با اشاره عشایر استان دارای ۲۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و ۱۲ هزار هکتار باغ سیب هستند گفت: بدلیل خشکسالی امسال میزان کشت و کار آنان بویژه در منطقه نصرآباد و محمدآباد که عشایر عرب جرقویه ساکن هستند به‌شدت کاهش‌یافته است.

اسفندیاری اضافه کرد: عشایر شرق اصفهان در سال‌های گذشته با استفاده از آب چند حلقه چاه، محصولاتی همچون ذرت و گندم کشت می‌کردند ولی فعالیت آنان در مدت اخیر کمتر شد.

وی بابیان اینکه کمبود نهاده‌های دامی معضلاتی را برای دامداران در کل کشور ایجاد کرد افزود: در استان اصفهان نیاز و توزیع نهاده‌های دامی حدود چهار برابر افزایش یافت و با توجه به خشکی شرق اصفهان توزیع همچنان ادامه خواهد یافت.

بر اساس آمار اداره کل امور عشایر استان اصفهان، ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری در استان اصفهان زندگی می‌کنند که این تعداد شامل ایلات قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه هستند.
در شهرهای بویین میاندشت، فریدن و چادگان واقع در غرب استان ۲۷ هزار نفر عشایر ایل بختیاری و در سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان ۲۴ هزار نفر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان سه هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه سکونت دارند.
عشایر استان اصفهان ۲۸ درصد مواد کالاهای این استان را تأمین و ۳۰ تا ۳۵ هزار مترمربع انواع فرش، جاجیم، گلیم، کیف و محصولاتی ازاین‌دست، ۵۵ هزار تن لبنیات، ۳۰۰ تن عسل و ۱۵۰ هزار تن سیب‌درختی تولید می‌کنند.

بازدید : 420
28 مهر 1400 ساعت 08:55 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

چگونه دیگرى را اصلاح می‌کند کسى که خودش را اصلاح نکرده است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک