جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2178
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65314
عناوین مهم خبری :
۱۸۰  هکتار از مناطق زاگرسی سمیرم نهال کاری می‌شود
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم گفت: کاشت نهال جنگلی در ۱۸۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی این خطه زاگرسی انجام خواهد شد.

میثم جباری روز پنجشنبه در حاشیه اجرای پویش «ایرانی سبز، هر ایرانی یک نهال» در منطقه جنگلی داغباشی سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: نیروی مقاومت بسیج، داوطلبان جمعیت هلال احمر و مدیریت جهاد کشاورزی در اجرای این طرح زاگرسی مشارکت دارند.
رییس اداره منابع طبیعی سمیرم با بیان اینکه در این پویش مردمی علاوه بر احیا، توسعه جنگل‌ها نیز دنبال می شود، تصریح کرد: بیش از ۸۰ هزار هکتار جنگل با تنوع بالای گیاهی و درختی در این خطه وجود دارد.
جباری تاکید کرد: هفت هزار و ۶۰ هکتار از این سطح ذخیره‌گاه جنگلی، ۴۵ هزار هکتار رویشگاه و ۲۵ هزار هکتار نیز پوشش پنج درصدی بوته ای و درختی دارند.
 

این مسوول به وجود ۲۰ هکتار جنگل بلوط در غرب سمیرم اشاره کرد و گفت: تنها خطه بلوط خیز سمیرم در منطقه تنگ‌ده و شمس آباد ونک واقع شده که گونه‌ای مقاوم در برابر خشکسالی و کُند رشد است.
وی فرسایش خاک در برخی مناطق سمیرم بویژه در ۱۵ سال گذشته را یک زنگ خطر اعلام کرد و افزود: گونه‌های طبیعی و جنگلی نقش مهمی در کاهش آثار فرسایشی و تثبیت خاک بویژه در سطوح و زمین های شیب دار دارند.
رییس اداره منابع طبیعی سمیرم محصور شدن حدود ۶۵۰ هکتار درخت اُرس در منطقه چالقفا را یادآور شد و اظهار داشت: این دست اقدامات به منظور حفظ مراتع و گونه‌های طبیعی انجام شده‌اند. 
معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان اصفهان نیز گفت: مشارکت های مردمی و گروه های مردم نهاد می توانند در معرفی و ترویج فرهنگ کاشت نهال و درختکاری موثر باشند.
علی خانبازی خاطر نشان کرد: جوانان جمعیت هلال احمر در کنار دیگر اقشار مردمی و گروه‌های مردم نهاد نقش موثری در این رابطه دارند و می‌توانند با برنامه ریزی به شکل منظم در همه فصل‌ها اقدام به نهال‌کاری کنند.
به گزارش ایرنا، در اجرای این پوش مردمی امروز و به شکل نمادین تعدادی نهال درختان جنگلی همچون بادام کوهی، ارژن و بلوط در ذخیره گاه جنگلی داغباشی سمیرم کاشته شد.
طبق برآوردها سالانه حدود ۶ میلیون تن فرسایش خاک در سمیرم وجود دارد که موجب هدر رفت خاک حاصل‌خیز و غنی سمیرم می شود از همین رو کاشت نهال و جنگل کاری یکی از راه های جلوگیری از این پدیده نامتعارف است.
سمیرم بعنوان اولین ذخیره گاه ارس در کشور در جوار زاگرس مرکزی و دنا و همچنین ۲ ذخیره گاه جنگلی داغ‌باشی و تنگ خشک با افزون بر ۵۲۷ هزار هکتار مساحت جغرافیایی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی، مرتعی و جنگلی و ۸۱ هزار هکتار رویش‌گاه جنگلی بعنوان حوزه الگویی سازمان جنگل‌های کشور در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد
بازدید : 368
13 آذر 1400 ساعت 11:07 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

و اراده کرده ایم بر کسانی که در روی زمین به ضعف کشانیده شده اند منت گذارده و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم . قرآن کریم

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک