جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1144
  • بازدید دیروز : 4876
  • بازدید این ماه : 90171
عناوین مهم خبری :
پایداری جنگل ها و مراتع و امنیت غذایی کشور وابسته به خاک است
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نخستین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی که به ریاست سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد گفت: خاک مهمترین بستر برای  حفظ جنگل ها و مراتع است و اراضی کشاورزی و پایداری امنیت غذایی به خاک وابسته است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر مسعود منصور در این نشست افزود: ارزیابی های جهانی بیان می کند که عدم توجه به آمایش و روش های مدیریت پایدار سرزمین منجر به نابودی طیف وسیعی از خاک ها شده است.

او همچنین تصریح کرد: بر اساس برآورد کنوانسیون مقابله با بیابان زایی در حال حاضر بیش از 33درصد خاک های زمین بر اثر فرسایش آبی، بادی، شوری زایی و آلودگی تخریب شده است و 90 درصد اراضی حاصلخیز موجود جهان ممکن است تا سال 2050 میلادی با کاهش حاصلخیزی مواجه شود.

منصور با بیان اینکه مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک امسال با شعار "تاکید بر جلوگیری از شوری و افزایش بهره وری خاک" برگزار می شود، خاطر نشان کرد: در ایران سالانه 30 میلیون هکتار از اراضی،  تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و از این میزان  13.5 میلیون هکتار به لحاظ  ایجاد خسارت به منابع زیست انسانی از جمله اراضی کشاورزی ، جزء کانون های بحرانی فرسایش بادی شناخته می شوند. 

وی مهمترین رویکرد سازمان جنگل ها برای جلوگیری از فرسایش خاک را انجام اقدامات آبخیزداری و بیابان زدایی دانست و یاد آور شد: 7.5 میلیون هکتار از مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی با بذرکاری، ایجاد بادشکن و مدیریت روان آب ها تثبیت شده است.
مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی از ایجاد دو میلیون هکتار جنگل های دست کاشت بیابانی در کشور خبرداد و گفـت:  امسال 52 هزار هکتار اقدامات بیابان زدایی در کشور انجام می شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در سال جاری اقدامات مشارکتی مدیریت مناطق  بیابانی با بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاری بخش غیر دولتی و نقش آفرینی جوامع محلی در 56 هزار هکتار پیش بینی شده است.

این مسئول منابع طبیعی کشور در خاتمه گفت: نتایج تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که میزان دبی رسوبات بادی در عرصه های احیا شده مناطق بیابانی تا صد برابر کاهش یافته و از 3500 کیلوگرم بر متر مربع در عرصه های احیا نشده حساس به فرسایش بادی به 35 کیلوگرم بر متر مربع در مناطق احیا شده تقلیل یافته است.  
بازدید : 341
15 آذر 1400 ساعت 01:09 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

گنجينه دانش را بهرقيمتي بخرند ارزان است

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک