جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 2112
  • بازدید دیروز : 2010
  • بازدید این ماه : 65248
عناوین مهم خبری :
افتتاح  ۶ طرح آبخیزداری و پخش سیلاب در استان اصفهان همزمان با دهه فجر

عباس قاسمی رامشه گفت: ۶ طرح آبخیزداری شامل بند‌های سنگی ملاتی و پخش سیلاب در شهرستان‌های سمیرم، لنجان، خوروبیابانک، خوانسار، گلپایگان و اردستان همزمان با دهه فجر چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود.

بند سنگ و سیمان در حوضه آبخیز تنگاب سمیرم چهار میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب و سازه کنترل سیلاب سنگی ملاتی در حوضه چم آسمان ۶ میلیون مترمکعب ظرفیت دارند و گنجایش سایر بند‌ها نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون مترمکعب است.

او همچنین به اتمام عملیات اجرایی و بهره‌برداری ۲۵ طرح دیگر شامل نهال‌کاری، توسعه جنگل و بذرپاشی همزمان با دهه فجر امسال اشاره کرد و گفت: طرح توسعه جنگل در کاشان، نائین، شاهین‌شهر و سمیرم و نیز غنی سازی جنگل‌های زاگرسی در فریدونشهر هم اکنون در حال اجرا است.

بالغ بر ۶ میلیارد و ۸۰۳ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و کمک‌های خیران برای اجرای این ۳۱ پروژه در یک سال گذشته هزینه شده است.

تاکنون ۳.۵ میلیون هکتار از اراضی و حوضه‌های آبخیز استان اصفهان مورد مطالعات توجیهی قرار گرفته و مطالعات تفصیلی حدود دو میلیون هکتار در پنج حوزه در حال اجرا است. همچنین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار نیز با توجه به اولویت‌بندی‌ها و اعتبارات در دسترس طرح‌های آبخیزداری انجام شده است.

طرح‌های آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمینه را برای نفوذ آب در خاک فراهم کرده و آن را تبدیل به منبع آبی برای پایین دست حوضه خود می‌کند. از مجموع ۶۰ میلیون هکتار از عرصه‌های بیابانی و مرتعی کشور حدود ۲۵ میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.
بازدید : 387
11 بهمن 1400 ساعت 02:07 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

سنگ غصبی به کار رفته در بنای خانه ، گرو ویرانی آن است. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک