جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1778
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1778
عناوین مهم خبری :
طرح  توسعه جنگل با بذر بادام اسکوپاریا در شهرستان مبارکه
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان،در روز آب و آبخیزداری در مراسمی که همراه با بازدید از پروژه بیولوژیک آبخیزداری دجرا شد ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبارکه از ایجاد جنگل های دست کاشت با گونه اسکوپاریا (بادامک) به روش دیم در محل سینه کش طالخونچه و تنگ اسد آباد از توابع شهرستان مبارکه خبر داد.
 کسری طاهری با اشاره به اینکه، از سال 1375هر ساله سطحی به اجرای این پروژه اختصاص یافته و تا سال 1393 به مساحت 700 هکتار رسیده است، گفت: کنترل هرز آبها، ایجاد پوشش گیاهی به منظور نفوذ بهتر آب در خاک، ذخیره نزولات آسمانی، تولید علوفه، فضای سبز و پوشش گیاهی، اشتغال، تغذیه سفره های آب زیر زمینی، بهبود شرایط زیست محیطی و ترسیب کربن از جمله اهداف اجرای این طرح هستند.وی همچنین، احداث بند خاکی تنگ چوبی، بند خاکی تنگ علمدار، کنترل و پخش سیلاب طالخونچه، کنترل سیل و آب بندان نهچیر، کاشت بذر بادام اسکوپاریا در محدوده شهر مجلسی را از دیگر پروژه های اجرا شده در شهرستان مبارکه برشمرد.


قابل ذکر است: اسکوپاریا (بادامک) از گیاهان مقاوم به خشکی محسوب می شود که با دارا بودن ریشه های عمیق ازحداقل رطوبت خاک استفاده می­ کند. این گیاه با بذر تکثیر شده  و بذور آن به راحتی جوانه می زند. تولید بذر این گیاه زیاد بوده و بذور آن شبیه به بادام است ولی دارای پوست رویی صاف واندازه ای کوچکتر هست ، همچنین با توجه به مقاومت پایه به آفات و خشکی، محصول تولید شده نیاز بسیار کمی به کود و سموم داشته و حتی می توان ادعا کرد که این مقدار صفر است. بنابراین با اجرای این طرح محصول تولید شده ارگانیک خواهد بود و این در حالی است که با وضع حاضر در چند سال آینده محصول ارگانیک تولیدی به قیمتی بالاتر فروش خواهد رفت.بازدید : 2710
23 اسفند 1393 ساعت 09:25 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

گذشته را رها کنید و به آنچه پیش رو دارید اطمینان کنید . حتی اگر دقیقا ندانید چه در پیش دارید . (اسپنسر جانسون )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک