جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1876
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 75776
عناوین مهم خبری :
توانمندسازی جوامع محلی در محدوده پروژه ترسیب کربن از طریق اعطای وام های خرد و ایجاد مشاغل کوچک خانگی
مدیر اجرایی پروژه ترسیب کربن از ایجاد بیش از 60 فرصت شغلی در قالب مشاغل کوچک خانگی در روستاهای پروژه ترسیب کربن اصفهان خبر داد و گفت: تاکنون بیش از یک میلیارد و 10 میلیون ریال کمک هزینه ایجاد و توسعه شغل به اعضای صندوق های توسعه روستایی پرداخت شده است. 
 حسینعلی نریمانی با اعلام این خبر بیان داشت: این تسهیلات در قالب ایجاد مشاغلی مانند قالیبافی، تابلوفرش تبریزی، دامداری سنتی، پرورش طیور، پرورش قارچ، خیاطی، نانوایی سنتی و پرورش ماهی به 64 نفر از اعضای صندوق های توسعه روستایی پرداخت شده که از این تعداد 41 نفر زن و 23 نفر مرد هستند. همچنین مبلغ تسهیلات بین پنج تا 50 میلیون میلیون ریال متغیر بوده که در صورت افزایش موجودی صندوق ها این مبالغ افزایش خواهد یافت. 

 
وی مزیت این وام ها را به سایر تسهیلات اشتغالزایی در کشور، میزان حداقل کارمزد و ضمانت گروهی آن دانست و افزود: فرد متقاضی جهت دریافت تسهیلات از صندوق توسعه روستا باید دارای طرح کسب و کار باشد که پس از تأیید طرح توسط رؤسای صندوق و با توجه به میزان هزینه های درج  شده در طرح و با ضمانت همه افراد عضو گروه، تا ده برابر موجودی به متقاضی وام تعلق میگیرد. همچنین اولویت پرداخت وام با زنان خانه دار و افرادی است که دارای گواهی آموزشی مرتبط با شغل مورد نظر باشند. 
گفتنی است صندوق های اعتباری خرد در پروژه ترسیب کربن اصفهان در قالب هفت صندوق و با 593 نفر عضو، پس از آموزش روستاییان از طریق تکنیک های ارزیابی مشارکت روستایی (PRA)  و در بهمن ماه 1393 تأسیس شد و تاکنون سرمایه ای بالغ بر یک میلیارد و 500 هزار ریال از محل پس اندازهای مردمی و سود حاصل از مشارکت در پروژه های نهالکاری در منطقه دارد.

 
لازم به توضیح است که اساس تشکیل صندوق های خرد اعتباری، اقتباسی از طرح گرامین بانک است که برای اولین بار محمد یونس در سال 1976 در بنگلادش برای افراد کم درآمد و زنان بنیان گذاری کرد. در پروژه ترسیب کربن نیز با بسیج منابع مالی و اعطای وام های کوچک بدون وثیقه به زنان و گروه های آسیب پذیر، مشاغل جایگزین ایجاد میشود که در نهایت منجر به کاهش فشار ناشی از بیکاری بر روی منابع طبیعی و احیای اراضی تخریب شده میشود. 
تهیه خبر : اعظم محمدی
بازدید : 1713
12 مرداد 1395 ساعت 12:42 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

قلب ( دل ) حرم و خانه خداست . در خانه خدا کسی را غیر از او ساکن نکنید . امام صادق (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک