جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1837
  • بازدید دیروز : 4138
  • بازدید این ماه : 1837
عناوین مهم خبری :
مسئولان نیجریه از طرح بیابان زدایی آران و بیدگل دیدن کردند معاون فرماندار آران و بیدگل روز یکشنبه در جمع هیات بازدیدکننده نیجریه گفت: این شهرستان الگوی طرح های بیابان زدایی در کشور می باشد زیرا نزدیک به 50 درصد از وسعتش را بیابان تشکیل می دهد و از این طرح های گوناگون بیابان زدایی از 50 سال گذشته تا کنون در آن اجرا شده است.
علی یوسفیان افزود: میانگین بارندگی بلند مدت شهرستان آران و بیدگل 120 میلیمتر و تبخیر سطحی 2 هزار و 600 میلیمتر می باشد که با توجه به کاهش شدید میزان بارش ها در سال های گذشته اجرای طرح های بیابان زدایی بیش از پیش در کانون توجه قرار گرفته است.
وی بیان کرد: بیابان زدایی یک وظیفه مهم و نیازمند مشارکت همگانی است که سازمان جنگل ها و مراتع کشور این مهم را به خوبی در آران و بیدگل به اجرا گذاشت و در نتیجه آن آهنگ مهاجرت در این شهرستان تغییر کرد.
معاون فرماندار آران و بیدگل اضافه کرد: استقرار بیش از یک هزار و 800 واحد تولیدی در منطقه کاشان و ورود سالانه هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی نتیجه اجرای طرح های بیابان زدایی بوده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل نیز گفت: مساحت عرصه های‌ بیابانی این شهرستان 278 هزار هکتار و مهمترین پدیده زمین ریخت شناسی وجود نوار ریگ بلند به طول 90 کیلومتر با مساحت نزدیک به 112 هزار هکتار است که در اولویت طرح‌ های بیابان‌ زدایی و تثبیت شن ‌های روان قرار دارد.
رضا شفیعی با اشاره به کاشت نزدیک به 100 هزار هکتار تاغ افزود: تثبیت شن ‌های روان منطقه از 50 سال پیش با روش های بذرپاشی، مالچ‌پاشی، قلمه‌ کاری و بذرکاری آغاز شده و برای طرح های نهالکاری نیز از درختان بومی مانند اسکنبیل، قره داغ و شوره گز به دلیل مقاومت در برابر خشکسالی استفاده می شود.
معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل هم ادامه داد: فعالیت های بیابان زدایی منجر به رونق فعالیت های اقتصادی، کشاورزی و زیربنایی در این شهرستان شده، به طوری که اکنون با 15 هزار هکتار زمین زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی رتبه نخست تولید پسته در استان اصفهان و قطب تولید فرش ماشینی در کشور است.


حمید گل آرایی با اشاره به اجرای عملیات تثبیت شن های روان و بیابان زدایی به صورت گسترده در سال های نه چندان دور در آران و بیدگل افزود: 102 هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی در این شهرستان همچنان وجود دارد که با وزش باد منجر به وارد آمدن آسیب هایی به تاسیسات زیربنایی، زمین های کشاورزی، واحدهای مسکونی و واحدهای صنعتی می شود.
وی با اشاره به مساحت 610 هزار هکتاری شهرستان آران و بیدگل تاکید کرد که باید فعالیت های بیابان زدایی در کانون های بحران بیش از پیش متمرکز شود.
شهرستان آران و بیدگل با جمعیت افزون بر 103 هزار نفر در فاصله 6 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری شمال اصفهان واقع است. 
بازدید : 1664
24 تیر 1397 ساعت 09:20 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

کسی که بردبار است ، آقای دنیا و آخرت باشد . (پیامبر اکرم )

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک