جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 72
  • بازدید دیروز : 4257
  • بازدید این ماه : 78229
عناوین مهم خبری :
پنج استان کشور کوچ بهاره عشایر را مدیریت و کنترل می کنند
مسئولین منابع طبیعی و امور عشایر  پنج استان اصفهان ، چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویر احمد ، خوزستان و بوشهر  برای کنترل و مدیریت  کوچ عشایر کشور در اصفهان گرد هم آمدند .
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در این جلسه گفت : ضرورت اجرای طرح کنترل و مدیریت کوچ بر هیچ کس پوشیده نیست . این طرح  علاوه بر الزامات قانونی که دارد و همه ملزم به رعایت آن هستیم در حفظ و احیاء مراتع و کاهش روان آب ها و نفوذ پذیری خاک مراتع  نیز موثر است . اجرای این طرح  در جهت عملیات  احیایی و اصلاحی مراتع مانند فرصت برای زاد آوری گیاهان ، جلوگیری از افت تولید مرتع و جلوگیری افزایش گونه های مهاجم  را نیز در بر دارد .


محمد حسین شاملی بزرگترین مشکل موجود در اجرای این طرح را گرفتن مدیریت آن از مسوولین اصلی اش یعنی خود عشایر عنوان نمود .
وی دیگر مشکلات  موجود را دامداران  فاقد پروانه چرا در یکی از قطب های کوچ و همچنین تفاوت بین پروانه چرا در ییلاق و قشلاق و عدم رعایت زمان بندی در این طرح اعلام کرد .
 شاملی پیشنهاد کرد ، برای بهتر انجام شدن طرح کنترل و مدیریت کوچ باید از سیاست حفاظت فیزیکی به سمت مشارکت مردم  سوق پیدا کنیم و تشکل های مناسبی مانند تعاونی های دامداران  باید تشکیل شوند که کنترل دام به آنها واگذار گردد .گسترش قرقبانان افتخاری از بین عشایر  که تحت حمایت یگان حفاظت اداره کل نیز باشند  از جمله پیشنهادات مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان بود . وی افزود  مشکلات دام و مرتع نباید مجزا از هم دیده شود و لازم است این دو با هم ملاحظه شود . همچنین تجمع دام در پشت مرز های استان ها ، تخریب ایجاد می کند و باید از آن جلوگیری شود.مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها و مراتع  در ادامه جلسه اظهار داشت : مدیریت چرا نبض کار مدیریت مرتع به شمار می رود . 25 درصد از کارکردهای مرتع منوط به استفاده از منابع  بهره برداری علوفه ای از مراتع است و 75 در صد  از آن مربوط به منابع زیستی مرتع به شمار می رود .
 مهندس سید علی خلیل پور در ادامه گفت در مدیریت کوچ و چرا باید یک تغییر رویکردی داشته باشیم و راه کار های مدیریت کلان  مرتع و کاربرد های زیست محیطی مرتع باید مد نظر قرار گیرد . وی افزود  مراتع  را باید با توان زیست بومی اش به کار گیریم و استفاده نماییم .
 خلیل پور در موضوع مدیریت چرا  و ساماندهی کوچ  در سطح ملی ، ایجاد شبکه های مدیریتی را ضروری دانست و افزود  این شبکه های مدیریتی باید در بعد زیست محیطی و اجتماعی فعال باشند . 
بازدید : 1984
28 بهمن 1392 ساعت 02:27 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

نه طوطي باش كه گفته ديگران را تكرار كني و نه بلبل باش كه گفته خود را هدر دهی

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک