سخن روز

گنجينه دانش را بهرقيمتي بخرند ارزان است

آرشیو خبر
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک 
هنر در طبیعت نهفته است و متعلق است به کسی که آن را از طبیعت استخراج کند (تولستوی)                           در تعلیمات دینی ما  و در سنت انبیاء و اولیاء درختکاری ، آبیاری و به طور کلی آباد سازی زمین و مزرعه و مرتع و پرورش دام و طیور عبادت محسوب می شود (مقام معظم رهبری )                                 همه جواب ها در طبیعت نهفته است (بل)                               بکاشتند و بخوردیم ، کاشتیم و خوردند      چو بنگری همه برزگران یکدیگریم  (مرزبان نامه)                                             درختان خشک در مسیر تند باد ها شکسته خواهند شد ، پس در مسیر زندگی انعطاف پذیر باشید .                                        اگر چه در کنار جنگل زندگی می کنی  ولی قدر درخت و چوب را بدان   ( ضرب المثل چینی )                                               برگ درختان سبز در نظر هوشیار      هر ورقش دفتری است معرفت کردگار                                        طبیعت بزرگترین دانشگاه و پر رمز و راز ترین کلاس برای بشریت است

دومین کارگاه تحلیل آسیب شناسی و مقررات و ضوابط بهره برداری از مراتع برگزار شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در این کارگاه  که با حضور اساتید و صاحبنظران مرتع در اصفهان برگزار شد  گفت :  مرتع ، دام  و مرتعدار  از هم جدا شدنی نیست و در مدیریت  مراتع می بایست  اثرات متقابل آنها را در نظر گرفت و باید زنجیره تولید به صورت کامل دیده شود .
 محمد حسین شاملی ادامه داد : تعداد واحد های دامی در نظر گرفته شده  در مرتع معیشت زندگی دامداران را تامین نمی کند و با افزایش تعداد غیر مجاز  دام در مرتع باعث ایجاد تخریب در مراتع می شود .

شاملی خاطر نشان کرد از سال 1391 صندوق توسعه حمایت از توسعه منابع طبیعی استان اصفهان با 46 سهامدار عمده تشکیل شده است که تعداد سی تای آن تعاونی های مرتعداری هستند .
 در این صندوق بیش از 10 هزار نفر  از بهره برداران عضو هستند و این صندوق خدمات شایانی را به دامداران با ارائه تسهیلات انجام داده است .
 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان  گفت :  امکان این که مدیریت مراتع به خود بهره برداران  واگذار شود وجود دارد و پیشنهاد می شود در جهت تقویت بنیه مالی صندوق درآمد حاصل از ماده 12 قانون مربوطه به صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی برگردد.


نظارت و پایش نقش مهمی در اجرای شیوه نامه ها دارد

 مدیر کل دفتر فنی  مرتع  سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در این کارگاه اعلام کرد بسیاری از نظام نامه ها و مقررات و ضوابط ، تهیه شده و نوشته می شود ولی در عمل کمتر به آن پرداخته می شود . از این رو نظارت  و پایش اجرای این آیین نامه ها نقش به سزایی در درست اجرا شدن این شیوه نامه ها دارد .

 مهندس بهزاد با اشاره به این نکته که مرتع ، موتور محرکه سازمان جنگل ها  است  ،گفت : شیوه نامه فنی و اجرایی ضوابط و شرایط بهره برداری از مراتع کشور در واقع به نیاز متقابل مرتعداران و سازمان جنگل ها به منظور بهره برداری صحیح از مراتع از یک سو و مدیریت مطلوب و بهینه بر آن از سوی دیگر می پردازد و ممکن است با توجه به مقتضیات روز نیاز به بازنگری و به هنگام شدن نحوه بهره برداری از مراتع کشور در قالب شیوه نامه مذکور باشد .
بهزاد افزود ک از آنجا که این شیوه نامه دارای ابعاد گسترده فنی و حقوقی است ، دقت نظر در تهیه و یا اصلاح برخی مفاد  شیوه نامه به دلیل ارتباط تنگاتنگ بین ضرورت رعایت حقوق قشر بهره برداران ذیحق از مراتع و سازمان متبوع به عنوان نماینده حاکمیت در حفظ منابع طبیعی ملی ( انفال) ، امری اجتناب ناپذیر است . 

بازدید : 151 30 مهر 1397 ساعت 05:48 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
جستجو در سایت
آخرین ویدئوها
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 624
  • بازدید دیروز : 2121
  • بازدید این ماه : 24386