جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 340
  • بازدید دیروز : 6157
  • بازدید این ماه : 8521
عناوین مهم خبری :
 هوالعزیز
 
آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظله :
سؤال: آیا خرید و نگهدارى و استفاده از آنتن ماهواره ای جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانى به دست انسان برسد چه حکمى دارد؟
پاسخ: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از این جهت که صرفاً وسیله‏اى براى دریافت برنامه‏هاى تلویزیونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏ هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال ، جایز است. ولى چون این وسیله براى کسى که آن را در اختیار دارد ، زمینه دریافت برنامه‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لکن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد ، باید مراعات گردد.
(کتاب استفتائات –  سئوال 1213)
 
سؤال: استفاده از آنتن ماهواره‏ براى آگاهى از برنامه‏هاى علمى یا قرآنى و مانند آن‌که از طریق ماهواره توسط دولت‌هاى غربى یا کشورهاى مجاور خلیج فارس و غیر آن‌ها پخش مى‏شوند چه حکمى دارد؟
 
پاسخ: استفاده از این دستگاه براى دیدن و شنیدن برنامه‏هاى علمى یا قرآنى و مانند آن، هرچند فى‏نفسه مانعى ندارد، ولى به دلیل این‌که برنامه‏هایى که از طریق ماهواره توسط دولت‌هاى غربى و بیشتر کشورهاى همسایه پخش مى‏شوند، غالباً در بردارنده آموزش افکار گمراه‏کننده و تحریف ‏هاى لهو و فساد هستند و حتّى مشاهده برنامه‏هاى علمى یا قرآن ازطریق آن‌ها موجب وقوع در فساد و ارتکاب حرام مى‏گردد، بنا بر این شرعاً استفاده از آنتن‏هاى مذکور براى دیدن آن برنامه‏ها حرام است مگر آن‌که برنامه‏هاى مفید علمى یا قرآنى محض باشند و مشاهده آن‌ها مستلزم هیچ فساد یا ابتلا به عمل حرامى نباشد، البته اگر قانونى (در این رابطه موجود) باشد باید مراعات شود.
(کتاب استفتائات –   سئوال 1216)
********
        آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
سوال: استفاده افراد از برنامه هاى ماهواره اى چگونه است، با این که بعضى برنامه هاى خوب نیز دارد؟
 
پاسخ: استفاده از این برنامه ها جایز نیست و برنامه هاى ظاهراً خوب یا بى ضرر آن وسیله اى است براى سوق دادن به برنامه هاى فاسد، بنابر این نباید مسلمانان از حیله هاى دشمنان اسلام براى نشر فساد در میان مسلمین غافل باشند.
 
 سوال: سؤال من در مورد استفاده مطلوب)و نه غیر شرعی) از ماهواره است از آنجا که بنا به نیاز شغلی ام ناچارم زبان خارجه یاد بگیرم و اکنون مشغول فراگیری دو زبان انگلیسی و فرانسوی می باشم و از آنجا که اساتید این زبان ها سفارش به دیدن برنامه هایی با گویش های اصلی می کنند چنانچه سعی کنم از برنامه های مفید و غیر فساد انگیز آنان استفاده کنم آیا مجاز به استفاده از ماهواره هستم؟ با تشکر و التماس دعا
 
پاسخ: چنین استفاده هایی اشکال ندارد ولی وجود ماهواره در هر خانه به یقین منشأ مفاسدی می شود و به همین دلیل اشکال شرعی دارد چه بهتر که از رادیوهایی استفاده کنید که همان دروس را به زبانهای اصلی ارائه می دهند. (سایت ایلام فردا – خبر 11/4/91)
 
سوال: خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل چه حکمى دارد؟
 
پاسخ: آوردن اینگونه وسایل در منازل که غالباً موجب فساد است جایز نیست و خرید و فروش آن حرام است. (کتاب استفتائات –  فصل 16 - سئوال 616)
 
 
 
 
 
آیت الله العظمی بهجت:
سوال: آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش و استفاده از آن، چه حكمى دارد؟
 
جواب: با وجود فساد، استفاده از آن و خرید و فروش آن جایز نیست. (جامع المسائل سوال692)
********
 آیت الله العظمی نوری همدانی:
سوال: نگاه کردن  و گوش کردن به برنامه های  ماهواره چه صورتی دارد ؟ 
 
جواب: در صورتی که موجب انحراف فکری و اخلاقی نباشد، جائز است(سوال453)
********
آیت الله العظمی سیستانی:
سوال: در مورد خرید و فروش ماهواره کمی توضیح دهید.
 
پاسخ: معظم له نگهداری آن را به کسی که برخودش و یا برخی اعضاء خانواده اش مطمئن نیست که استفاده حرام از آن نبرد ،اجازه نمی دهند .
(کتاب استفتائات-خرید و فروش)
********
آیت الله العظمی فاضل لنکرانی:
سوال: آیا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل جایز است؟
 
جواب: با توجــه به آنچه مطّلعین اظهــار مى دارند  برنامه هاى ماهواره اكثراً موجب شیوع فحشا و منكر مخصوصاً در رابطه با نسل جوان مى باشد. لذا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى جایز نیست.
 (کتاب استفتائات- سؤال 1001)
*********
آيت اللّه تبريزى :
چنانچه نگاه كردن آنها باعث تهييج شهوت بر حرام يا ترويج فساد در جامعه باشد، جايز نيست و در غير اين صورت بايد مراعات مقررات و قوانين شود.
 (استفتاءات-  سوال 1605)
*********
آیت ا..العظمی مظاهری:
سوال: داشتن ماهواره در منزل واستفاده از آن چه حکمی دارد؟
 
پاسخ: جائز نیست.(سایت ایلام فردا - خبر11/4/91)
*********
     آیت ا..العظمی صافی:
چون غالب اطلاعات این شبکه ها مسموم بوده واگرهم خبرصحیحی در دسترس بینندگانشان قراردهند، در راستای اهداف استعماری وگمراه کردن مردم و نیز ایجاد فتنه و تفرق است،استفاده از چنین شبکه هایی جائز نیست.(درپاسخ به استفتای رادیو معارف-  روزنامه کیهان 4/11/91)
*********
     آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی:
 سئوال: آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است ؟ خرید و فروش آن ، چگونه است ؟
 
پاسخ: بر طبق مقررات نظام باید عمل شود , واللّه العالم
  (کتاب استفتائات –  سئوال 1211)
 
    آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
سوال: آیا خرید و استفاده از ماهواره جایز است؟
 
پاسخ: استفاده مشروع و مفید از آن اشكال ندارد ولی اگردر معرض استفاده نامشروع و فساد اخلاق باشد ، جایز نیست. در این زمان كه شرایط خاص رسانه ها و وسائل ارتباطی، صیانت اخلاقی و هویت اسلامی جامعه مخصوصاً نسل جوان را تهدید می كند، همگان مخصوصاً بزرگان خانواده و عائله باید مراقبت نمایند كه بستگان آنها به این خطر ، كه از خطر اعتیاد زیانبارتر است ، مبتلا نشوند و حیات اخلاقی آنها محفوظ بماند.
 (سایت معظم له)
 
    از آنجا كه بطوركلي مراجع عظام  رعايت قانون و مقررات نظام را واجب مي دانند و يكي از قوانين نظام، ممنوعيت داشتن و استفاده از ماهواره است ، درنتيجه اين امرغيرقانوني ، غيرشرعي نيز خواهد بود. شورای احیای امر بمعروف و نهی از منکر
 

بازدید : 8441
15 اردیبهشت 1397 ساعت 11:46 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر روز کار همان روز انجام ده ، که هر روز را کاری است . امام علی (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک