جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 769
  • بازدید دیروز : 2518
  • بازدید این ماه : 71159
آشنایی مختصر با مقوله کاداستر:
تعاریف:
 
تعریف کاداستر(Cadastre):
در ماده یک آئین نامه حدود و وظائف و تشکیلات تهیه نقشه املاک به صورت کاداستر و مقررات اجرائی آن، موضوع تبصره 3 ماده 156 قانون ثبت اسناد و املاک، نقشه کاداستر به شرح زیر تعریف شده است:
««  نقشه کاداستر به مجموعه عملیات فنی، مهندسی، ممیزی، ثبتی و حقوقی در مورد املاکی اطلاق میشودکه جریان ثبتی آنها خاتمه یافته , اعم از اینکه در دفتر املاک ثبت شده یا نشده باشد به جهت آنکه محدوده و موقعیت املاک را مشخص نماید و ارتباط جغرافیائی آنها را با یکدیگر نشان دهد و به منظور تثبیت مالکیت و تسهیل در حل و فصل دعاوی ملکی  و ثبت املاک و سایر موارد مربوط به املاک، اجراء گردد. »»
 
سازمان ملل تعریف واحدی از کاداستر ارائه نموده است بدین ترتیب:
یک قطعه کاداستر قطعه ای از زمین است که موقعیت و حدود آن روی نقشه مشخص شده باشد و اطلاعات حقوقی نظیر آن معین باشد.
به عبارتی نقشه کاداستر را میتوان به شرح زیر تعریف نمود :
نقشه کاداستری عبارت است از نقشه وضع موجود بعلاوه اطلاعات حقوقی نظیر.
 
همانطوری که از تعریف مشخص است، کاداستر یا همان سیستم اطلاعات ملکی( LIS ) نوع خاصی از سیستمهای اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) است و شامل اطلاعات مربوط به مالکیت زمین ها می باشد که در آن، نقشه شامل لایه عرصه املاک بوده و اطلاعات غیر گرافیکی آن همان اطلاعات حقوقی املاک می باشد و بر طبق تعريف فدراسيون بين المللي نقشه برداري (FIG)،  ابزاري براي تصميم گيري هاي قانوني ، مديريتي ، اقتصادي و اجتماعي بوده و عنصر اصلي در برنامه ريزي و توسعه     مي باشد. اين سيستم ازيك سوي شامل يك پايگاه داده مي باشد كه حاوي اطلاعات توضيحي و فضائي زمين مرجع  بوده  و از سوي ديگر شامل روال ها و تكنيكهاي جمع آوري ، به  هنگام سازي ، پردازش و توزيع داده ها مي باشد.
 
در ماده 3 همین آئین نامه لایه های کاداستر به شرح زیر تعریف می شوند:
««  در کاداستر رقومی اطلاعات مختلف نظیر نقشه های هندسی ، طول ابعاد و مساحت ملک و مشخصات ملک و مالکین و سوابق ثبتی در رایانه ضبط واطلاعات مورد لزوم برای استفاده های
گوناگون با یکدیگر تلفیق می شوند. این اطلاعات را لایه های کاداستر می گویند که در یک سیستم بانک اطلاعاتی سرزمین(بانک جامع اطلاعات املاک و کاداستر) ذخیره میگردد.  »»
 
بنا بر این کاداستر، یک سیستم است  که در  آن نقشه هندسی ، موقعیت جهانی ، اطلاعات حقوقی و سوابق ثبتی  ملک  ذخیره ، به هنگام و مدیریت می گردند.
 
اهمیت کاداستر:
موضع‌گیری جهانی در قبال مدیریت زمین و دارایی‌های مربوطه مشخص‌کننده لزوم وجود و به‌کارگیری کاداستر است، به‌گونه‌ای که مجامع بین‌المللی از قبیل سازمان ملل و بانک جهانی آن را در فهرست اهم فعالیت‌ها و راهکارهای خود قرار داده است.
این مجامع در بیان دلایل چنین رویکردی به برخی از مزایای کلی و استراتژیک از قبیل بهبود سطح زندگی ( برنامه‌ریزی جهت ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فقر )، حرکت به سمت توسعه پایدار با ایجاد بستری مناسب برای مدیریت موثر زمین و منابع مربوطه به‌خصوص منابع طبیعی  و همچنین ارتقاء و بهبود ساختارهای مالی با اعمال مدیریت موثر درآمدهای مالیاتی اشاره می‌کنند.
اهمیت این طرح تا جایی است که محوریت مباحث در برنامه مدیریت شهری، ارایه شده در قالب برنامه توسعه سازمان ملل، مرکز اسکان سازمان ملل و بانک جهانی نیز حول کاداستر دور می‌زند.
در کل می‌توان گفت، کاداستر به‌‌عنوان بستری مناسب برای انجام مشارکت در زمینه مدیریت زمین و دارایی‌های زمین در سطح جهانی است.
 
فرایندهای مورد نیاز:
-        استخراج و ورود اطلاعات دفاتر املاک
-        تصویر برداری از دفاتر املاک ( اسکن)
-        پلاک گذاری
 
اطلاعات حدود اربعه املاک:
اقلام اطلاعاتی مربوط به هندسه عرصه املاک است که  شامل مشخصات ملک و محل وقوع آن، مساحت عرصه ملک مندرج در سند و همچنین جهت/طول/حدفاصل/مجاور و مشخصات آن در مورد هر یک از اضلاع تشکیل دهنده عرصه ملک می باشد. و  جمعا 16 قلم اطلاعاتی را تشکیل می دهد که از دفاتر املاک استخراج می گردد.
 
استخراج و ورود اطلاعات حدود اربعه:
به مجموعه عملیاتی اطلاق میشود که طی آن اطلاعات حدود اربعه مربوط به عرصه املاک از دفاتر املاک  استخراج و بصورت اطلاعات دسته بندی شده و استاندارد وارد رایانه می شوند.
 
اطلاعات جامع دفاتر املاک:
به مجموعه اطلاعات و مشخصات کامل املاک، اسناد مربوطه ، مالکیتها و محدودیتهای مرتبط و همچنین ارتباط صفحات دفاتر املاک با یکدیگر که در صفحات دفاتر املاک درج می شود، اطلاعات جامع دفاتر املاک اطلاق می شود و  جمعا 76 قلم اطلاعاتی را تشکیل می دهد.
 
استخراج و ورود اطلاعات جامع دفاتر املاک:
به مجموعه عملیاتی اطلاق میشود که طی آن اطلاعات جامع دفاتر املاک ، از دفاتر املاک استخراج و بصورت اطلاعات دسته بندی شده و استاندارد وارد رایانه می شوند.
 
تصویر برداری دفاتر املاک:
به مجموعه عملیاتی که طی آنها از صفحات دفاتر املاک ، تصویر برداری(با رزولوشن dpi200  و با فرمت jpg  و با حجم کمتر از kb300) ، انجام  و سپس مطابق استاندارد ، کد گذاری گردند،  تصویر برداری دفاتر املاک اطلاق می گردد.
(با توجه به اینکه اسناد موجود در اداره ثبت  از اهمیت بالائی برخوردار بوده و  بسیاری از اسناد به صورت دو رو می باشند و همچنین زیر نویسی ها و پارافهای مختلفی در اطراف و پشت اسناد انجام گرفته و تمام این پارافها از اهمیت اطلاعاتی برخوردار هستند ، لذا می بایست بدون ریزش اطلاعات و با بهترین کیفیت و سرعت مطلوب تمام اسناد اعم از یک رو و دو رو را بدون تخریب اسناد  اسکن (تصویر برداری) نمود و خروجی مورد نظر با توجه به تعداد بالای اسناد می بایست از حجم متعارف  برخوردار باشد.)
 
داده آمائی:
به مجموع عملیات استخراج و ورود اطلاعات جامع دفاتر املاک و همچنین تصویر برداری دفاتر املاک، داده آمائی اطلاق می شود.
 
 
کد محل:
کد هفت رقمی است که، حرف اول: کد استان، حروف دوم و سوم:کد واحد ثبتی در استان، حروف چهار و پنجم بیانگر بخش ثبتی و حروف ششم و هفتم: بیانگر ناحیه ثبتی می باشد.
 
شناسه ثبتی:
منظور ترکیبی از کد محل، شماره پلاک ثبتی اصلی، شماره فرعی، شماره مفروزی و شماره قطعه تفکیکی می باشد.
 
نقشه(map):
 نقشه ، تصویر افقی وضع موجود است. البته در ادامه هر موقع عبارت نقشه بکار برده می شود منظور نقشه در سیستم مختصات جهانی(UTM) خواهد بود.
 
مقیاس(scale):
برای ترسیم نقشه منطقه ای به ابعاد یک کیلومتر ، روی کاغذی به ابعاد یک متر ، ابعاد عوارض فیزیکی هزار برابر کوچک میشوند. میزان نسبت کوچک شدن ، مقیاس نام  دارد. هر چه ضریب کوچک شدن بیشتر شود، مخرج کسر مقیاس بزرگتر میشود و بعبارتی مقیاس نقشه کوچکتر می شود.
 نقشه بزرگ مقیاس:
به نقشه هایی که در مقیاسهای 2000/1  ،  1000/1  ، 500/1 و یا بزرگ تر تهیه شده اند، نقشه های بزرگ مقیاس می گویند.
 
نقشه متوسط مقیاس:
به نقشه هایی که در مقیاسهای 5000/1  ،  10000/1  تهیه شده اند، نقشه های متوسط مقیاس    می گویند.
 
نقشه کوچک مقیاس:
به نقشه هایی که در مقیاسهای 25000/1  ،  50000/1  و یا کوچکتر تهیه شده اند، نقشه های کوچک مقیاس می گویند.
 
نقشه زمینی:
 نقشه ای است که با مشاهدات مستقیم زمینی تهیه  می گردد(در کاداستر در مقیاس 500/1). برای تهیه نقشه زمینی ، ابتدا می بایست  مختصات جهانی نقاطی با فاصله 400 الی 500 متر با استفاده از دستگاههای تعیین موقعیت ماهواره ای (GPS) ، تعیین شود(به این عملیات تکثیر نقاط می گویند) . عملیات نقشه برداری مستقیم زمینی با استفاده از دستگاههای نقشه برداری توتال استیشن ، انجام می شود. این روش پر هزینه ترین  و دقیق ترین روش تهیه نقشه می باشد. در جاهائیکه نقشه هوائی وجود ندارد و همچنین در مرحله به هنگام سازی نقشه ها تنها راه تهیه نقشه می باشد.
 
نقشه هوائی(فتوگرامتری):
نقشه ای است که با مشاهدات انجام شده روی عکس های هوایی، در دستگاههای مخصوص تبدیل و تهیه می گردد. ( این عکسها با هواپیما از منطقه مورد نظر گرفته می شود). نقشه ها یک پانصدم فتوگرامتری توسط کاداستر و نقشه های یک دو هزارم فتوگرامتری توسط سازمان نقشه برداری (National Cartographic Center NCC) تهیه می شوند.
 
 
 
پلات:
 برگه کاغذ در ابعاد A0 و یا کوچکتر از آن است که تصویر  ابعادی از یک منطقه در آن ترسیم شده است. پلات در این مستند« به نقشه منطقه ای در حدود دوازده هکتار(سیصد در چهارصد متر) ، که در مقیاس یک پانصدم و در کاغذی در سایز (A0) ترسیم می شود» اطلاق می شود.
 
پلاک گذاری بر روی پلات:
به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که طی آن شناسه ثبتی قطعه زمین های موجود در یک پلات ، تعیین و روی آنها درج می شود.
 
پلاک گذاری رقومی:
 به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که طی آن شناسه های ثبتی قطعه زمین های موجود در یک پلات  ، به نقشه رقومی مربوطه  منتقل و با استانداردهای موجود در کاداستر، درج  می شود
 
عرصه سازی:
در این عملیات،  عرصه املاک با خطوط مشخصی ترسیم میشوند. در مراحل پلاک گذاری ، محدوده واقعی عرصه املاک بهتر تعیین می شود. بعبارتی با ملاحظه اطلاعات حدود اربعه یک پلاک ثبتی ، عرصه ملک تعیین می گردد. در نقشه های 500/1 زمینی و 500/1 فتوگرامتری ، تعیین عرصه با تغییرات جزئی در نقشه ، انجام می شود. ولی از آنجا که نقشه های سازمان نقشه برداری ، اصولا فاقد لایه عرصه هستند، در صورت استفاده ازاین نقشه ها ، حدود عرصه املاک ، دقیقا بر روی عوارض موجود در نقشه ترسیم می شود. و لایه های حدود اعیان و خیابانها و دیگر عوارض غیر لازم ، حذف می شوند.
 
پلاک گذاری:
 در این مستند به مجموع عملیات های پلاک گذاری بر روی پلات ، پلاک گذاری رقومی و عرصه سازی ، به اختصار پلاک گذاری اطلاق می شود.
هدف از پلاک گذاری ، انتقال پلاکهای ثبتی املاک بر روی نقشه ها و فایلهای کامپیوتری است تا ضمن ذخیره سازی این اطلاعات در رایانه، با استفاده از برنامه های جانبی به اطلاعات هندسی، توصیفی و حقوقی املاک متصل شده تا با کدهی املاک بتوان در کمترین زمان ممکن نسبت به ارائه خدمات بهینه به مراجعین اقدام نموده
 
طول گرافیکی:
طول گرافیکی عبارت از طول هندسی یک پاره خط است که از روی مختصات محاسبه میشود. از آنجا که طول گرافیکی از روی مختصات دو سر پاره خط محاسبه می شود ، بنا براین  طول گرافیکی دارای خطائی است که این خطا در نقشه های 500/1 حدود 14 سانتی متر ،  در نقشه های 1000/1 حدود 28 سانتی متر و در نقشه های 2000/1 حدود 56 سانتی متر ،  می باشد.
طول ثبتی:
 در نقشه کاداستر ، عرصه هر ملک از بهم پیوستن چند پاره خط تشکیل می شود. بعبارتی درهر طرف یک پاره خط میتواند معبر و یا پلاک ثبتی وجود داشته باشند. در صورت وجود پلاک ثبتی در هر طرف پاره خط، با استفاده از اطلاعات حدود اربعه، طول ثبتی ای بدست می آید. طول ثبتی عبارت از طول درج شده در سند می باشد. بنا بر این برای پاره خطهائی که در دو سمت آنها دو پلاک ثبتی وجود داشته باشد ، دو طول ثبتی برای دو طرف آنها وجود دارد که البته باید مساوی باشند.
 
نقشه کاداستر:
با انطباق  نقشه پلاک گذاری شده با اطلاعات حدود اربعه املاک، نقشه کاداستر حاصل می شود. روی این نقشه ، پلاک ثبتی ،طول گرافیکی ،طول ثبتی و حد فاصل مربوط به پاره خط های قطعاتی که پلاک ثبتی آن مشخص شده است ،تعیین و درج میگردد.
 
نقشه کاداسترشیت مبنا:
 نقشه های کاداستری که در فایل های مختلفی تهیه و ذخیره میشوند و هر فایل شامل نقشه کاداستر منطقه ای با مساحت در حدود دوازده هکتار(سیصد در چهارصد متر) می باشد.
 
یکپارچه سازی(seamless):
 مجموع  محدوده ثبتی شامل تعداد متنابهی نقشه کاداستر شیت مبنا است. طی مجموعه عملیاتی، نقشه های کاداستر شیت مبنا وارد بانک اطلاعات Oracle  شده و در آن بصورت متصل(و بدون درز)  ذخیره میشوند. هر گونه تغییرات بعدی در یک حوزه ثبتی، در بانک یکپارچه آن اداره ثبت انجام    می شود.
 
پیاده سازی(implementation):
به مجموعه عملیات  نصب و راه اندازی بانک اطلاعات کاداستر در یک اداره و تحویل برنامه های رایانه ای و دستورالعملهای اجرائی مورد نیاز ، پیاده سازی اطلاق می شود.
 
به هنگام سازی(up to date)  :
اعمال هر گونه  تغییرات در نقشه کاداستر از قبیل ، اضافه نمودن نقشه کاداستر  املاک شهری جدید، اضافه نمودن نقشه کاداستر  املاک غیر شهری (روستائی ،  زراعی ، زمین شهری و . . . )  و همچنین بهبود کیفیت بانک اطلاعات جامع املاک و کاداستر، به هنگام سازی اطلاق می شود
 
پلیگون/چند ضلعی:
از دیدگاه هندسی کل نقشه کاداستر از تعدادی چند ضلعی  تشکیل شده که هر یک از این چند ضلعی ها از به هم پیوستن چند پاره خط تشکیل می شوند. در داخل هر یک از این چند ضلعی ها ، یک متن نوشته شده است واین متن قطعا شامل یکی از موارد زیر است:
1.      شناسه  ثبتی مربوط به چند ضلعی.
2.      حروف  zx ، به این معنی که سطح این چند ضلعی یک قطعه زمین است که هنوز شناسه ثبتی متعلق به آن در نقشه کاداستر درج نشده است.
3.      نام معبر که نشان می دهد که سطح چند ضلعی شامل یک معبر/رودخانه/نهر/ . . . است و نام آن در آن درج شده است.
4.      عبارت zm به این معنی که سطح این چند ضلعی یک معبر/رودخانه/نهر/ . . . است که هنوز نام  متعلق به آن در نقشه کاداستر درج نشده است.
 
همسایگی(Topology):
در نقشه کاداستر هر پاره خط ، یا  ضلعی از یک چند ضلعی است  و یا ضلع مشترک دو چند ضلعی است. پاره خطی که ضلع مشترک دو چند ضلعی است،  دارای دو همسایگی در دو طرف می باشد و  برای پاره خطی که یکی از اضلاع چند ضلعی است ،  یک همسایگی وجود دارد. بدیهی است با اضافه شدن هر چند ضلعی به نقشه کاداستر ، به تعداد اضلاع،  همسایگی جدید به بانک اضافه می شود. مشخص است همسایگی یا با قطعه زمین است یا با معبر که انواع همسایگی ها  را بدست می دهد.
همسایگی صحیح:
یک همسایگی در دو صورت صحیح است:
1.      همسایگی با قطعه زمین دارای شناسه ثبتی باشد و اختلاف بین طول ثبتی همسایگی و طول گرافیکی پاره خط کمتر از بیست سانتی متر است.
2.      همسایگی با معبر است و نام معبر مشخص است.
 
همسایگی اختلافدار: 
همسایگی تنها در یک  صورت اختلافدار می شود و آن زمانی است که همسایگی با قطعه زمین ( دارای شناسه ثبتی )  باشد و اختلاف بین طول ثبتی همسایگی و طول گرافیکی پاره خط بیشتر از بیست سانتی متر و کمتر از یک متر باشد.
 
همسایگی فاقد طول:
یک همسایگی در سه صورت فاقد طول ثبتی است:
1.      همسایگی با قطعه زمین ( دارای شناسه ثبتی) باشد و اختلاف بین طول ثبتی همسایگی و طول گرافیکی پاره خط بیشتر از یک متر است و یا طول ثبتی برای همسایگی وجود نداشته باشد .
2.      همسایگی با معبر است و نام معبر مشخص نیست و عبارت zm در آن درج شده است.
3.      همسایگی با قطعه زمینی است ولی شناسه ثبتی آن مشخص نیست و عبارت zx در آن درج شده است.
 
ارزیابی نقشه کاداستر:
وضعیت اطلاعات نقشه کاداستر در لحظه تحویل به ادارات ثبت ، با اعلام تعداد هر یک از موجودیتهای زیر در بانک ، عملا تعیین و اعلام میگردد:
1.      تعداد چند ضلعی دارای شناسه ثبتی  .
2.      تعداد چند ضلعی دارای حروف zx .
3.      تعداد چند ضلعی دارای نام معبر .
4.      تعداد چند ضلعی دارای حروف zm .
5.      تعداد همسایگی صحیح
6.       تعداد همسایگی اختلافدار
7.      تعداد همسایگی فاقد طول
 
بهبود کیفیت:
یکی از اهداف پیاده سازی و به هنگام سازی سیستم کاداستر،  رسیدن به نقشه کاداستری است که در آن ، تمامی پاره خطها دارای دو همسایگی صحیح باشند. هر فعالیتی که  منجر به هر یک از نتایج زیر شود ، به نوعی بهبود کیفیت بانک اطلاعات املاک و کاداستر است. با بررسی وضعیت بانک اطلاعاتی هر اداره در پایان هر ماه میزان نیل به نتایج زیر تعیین و اعلام می گردد.
1)     اضافه شدن تعداد چند ضلعی دارای پلاک ثبتی  .
2)     کم شدن تعداد چند ضلعی دارای حروف zx .
3)     اضافه شدن تعداد چند ضلعی دارای نام معبر .
4)     کم شدن تعداد چند ضلعی دارای حروف zm .
5)     اضافه شدن تعداد همسایگی صحیح
6)      کم شدن تعداد همسایگی اختلافدار
7)     کم شدن تعداد همسایگی فاقد طول ثبتی
8)     اضافه نمودن نقشه کاداستر دیگر مناطق حوزه ثبتی که در نقشه یکپارچه وجود ندارد.
 
 
مزایای کاداستر:
مکانیزه نمودن امور ثبتی و تسریع در پاسخگویی به مراجعان، سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات ملک، مستندسازی اطلاعات اراضی در رابطه با شهروندان، ساده سازی مراحل، کامپیوتری کردن ارائه خدمات، تثبیت مالکیت اراضی و املاک و کاهش حجم اختلافات ملکی، بهبود حفظ محیط ها و مرز بین زمینها، استناد قانونی و دقیق در محاکمات جهت نیل به احقاق حقوق عامه، افزایش امنیت حقوقی مالکان و آسان‌سازی معاملات ارضی، از بین بردن زمینه‌های تصرف اراضی دولتی و ملی، ایجاد توسعه پایدار و امنیت ملی و هم‌چنین جلوگیری از بورس بازی زمین در مناطق شهری، طراحی و برنامه ریزی و مدیریت شهری، ایجاد ثبات اجتماعی و بهره‌وری بهینه از نظام اطلاعات کاداستری در ارایه خدمات به سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله مزایای این طرح محسوب می شود.
 
 کاداستر 2014 ـ تصویری از سیستم‌های کاداستر آینده
در سال 1994 کمیسیون 7 فدراسیون بین‌المللی نقشه‌برداران، چشم‌اندازی را برای کاداستر مدرن در بیست سال آینده ترسیم کردند که به کاداستر 2014 معروف است. این کمیسیون یک طرح عملیاتی را در این خصوص تهیه کرد که نتایج کار و چشم‌انداز به‌دست آمده از این گروه کاری تاثیر زیادی بر اصلاحات کاداستر در سطح بین‌المللی داشت.
چشم‌انداز کاداستری تهیه شده توسط این گروه کاری، به‌طور کامل تغییرات نقش دولت‌ها در جامعه، رابطه رو به‌ تغییر انسان و زمین، تاثیر شگرف فناوری روی اصلاحات کاداستر، نقش رو به ‌تغییر نقشه ‌برداران در جامعه و نقش روز افزون  بخش خصوصی در عملیات کاداستر را مورد بررسی و تاکید  قرار داده است. در همین راستا سازمان ثبت اسناد و املاک کشورمان نیز با توجه به اصول کاداستر 2014  طرح بهینه‌سازی سیستم کاداستر در ایران را در برنامه ‌کاری خود قرار داده است.

 
 
سخن روز

و اراده کرده ایم بر کسانی که در روی زمین به ضعف کشانیده شده اند منت گذارده و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم . قرآن کریم

آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک